a

Facebook

Twitter

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان.
است طراحی شده توسط میهن وب سایت

8:45 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

تماس برای مشاوره

09120213393

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

اثر انقضای مهلت پروانه در زمان اجرای حکم تخلیه به جهت تجدید بنا

خانه > تخریب و نوسازی  > اثر انقضای مهلت پروانه در زمان اجرای حکم تخلیه به جهت تجدید بنا

اثر انقضای مهلت پروانه در زمان اجرای حکم تخلیه به جهت تجدید بنا

اثر انقضای مهلت پروانه در زمان اجرای حکم تخلیه به جهت تجدید بنا

اثر انقضای مهلت پروانه در زمان اجرای حکم تخلیه به جهت تجدید بنا

اثر انقضای مهلت پروانه در زمان اجرای حکم تخلیه به جهت تجدید بنا

پرسش:

اگر در دعوای تخلیه به استناد تجدید بنا، مدارک کامل باشد و رأی بر تخلیه صادر شود و مراحل پرونده طی گردد؛
ولكن در مرحله اجرای حکم، مدت اعتبار پروانه ساختمانی شهرداری منقضی شود و به عللی شهرداری پروانه را
تجدید یا تمدید ننماید، با وجود ایراد محكوم عليه و قطعیت حکم، آیا می توان اجراییه صادر کرد یا نه؟

به موجب بند (یک) ماده ۱۵ قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۱۳۵۶، ارائه پروانه ساختمانی شهرداری
جهت صدور حکم تخلیه، به استناد تجدید بنا ضروری تشخیص گردیده و ضمانت اجرای عدم شروع به احداث ساختمان
نیز در ماده ۱۶ قانون مذکور قید شده و در مرحله دستور اجرای حکم، توجه به پروانه ساختمان یا بقای اعتبار آن،
مجوز قانونی ندارد؛
زیرا مطابق مقررات قانون اجرای احکام مدنی، احکام قطعی دادگستری باید به موقع اجرا گذاشته شود.

گواهی شهرداری مبنی بر نیاز به تجدید بنا به علت قدمت و فرسودگی

پرسش:

شخصی تقاضای تخلیه یک باب مغازه را به لحاظ نوسازی تجدید بنا نموده است. شهرداری گواهی کرده که مغازه
موصوف به علت فرسودگی و قدمت، نیاز به تجدید بنا دارد.
آیا این گواهی می تواند مصداق گواهی شهرداری در بند (یک) از ماده ۱۵ قانون روابط موجر و مستأجر مصوب سال
۱۳۵۶ برای تخلیه باشد یا خیر و اصولا گواهی مذکور در قانون فوق الذکر چگونه گواهی می شود؟

صرف گواهی شهرداری مبنی بر این که مغازه مورد اجاره به علت فرسودگی و قدمت، نیاز به تجدید بنا دارد،
کافی برای پذیرش دعوای تخلیه نیست بلکه باید به منظور احداث بنای جدید، پرونده تشکیل داده و شهرداری
گواهی کرده باشد که مالک تقاضای صدور پروانه ساختمانی را نموده و با تکمیل پرونده، متعاقبا پروانه لازم
صادر خواهد نمود.

 اثر گواهی تخریب شهرداری در تخلیه به جهت تجدید بنا

پرسش:

آیا گواهی تخریب از شهرداری می تواند مستند دعوی تجدید بنا موضوع ماده ۱۵ قانون روابط موجر و مستأجر
باشد؟
اخذ گواهی تخریب و ارائه آن ارتباطی به بند (یک) ماده ۱۵ قانون روابط مؤجر و مستأجر مصوب ۱۳۵۶ ندارد
بلکه مالک باید به منظور احداث بنای جدید،پرونده تشکیل داده و شهرداری گواهی کرده باشد که مالک تقاضای
صدور پروانه ساختمانی نموده،متعاقبا پروانه لازم صادر می شود.

جهت بهره مندی از مشاوره تخصصی ارایه شده کارشناسان حقوقی ما در این رابطه و اطلاعات بیشتر با شماره های
09120213393 و  45518-021 تماس حاصل فرمایید.

Open chat
سلام
گروه وکلای بازرگان حلال مسائل حقوقی شماست.
اگر سوالی دارید بفرمایید؟
((همکاران ما شبانه روز به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان هستند)).