a

Facebook

Twitter

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان.
است طراحی شده توسط میهن وب سایت

8:45 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

تماس برای مشاوره رایگان

09120253015; 021-45518

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

اثر قدمت ساختمان در دعوی تجدید بنا

خانه > تخریب و نوسازی  > اثر قدمت ساختمان در دعوی تجدید بنا

اثر قدمت ساختمان در دعوی تجدید بنا

اثر قدمت ساختمان در دعوی تجدید بنا

اثر قدمت ساختمان در دعوی تجدید بنا

اثر قدمت ساختمان در دعوی تجدید بنا

پرسش:

قدمت ساختمان مورد اجاره چه اثری در دعوی تجدید بنا با اخذ پروانه یا گواهی ساختمانی دارد؟

نظر به این که شهرداری هیچ شرطی برای صدور پروانه ساختمانی ندارد و صرف درخواست مالک
در این باب کفایت می کند و متعاقب آن برای طرح دعوی تخلیه جهت تجدید بنا کفایت می کند
تردید نیست که قدمت ساختمان اثری در تجدید بنای آن ندارد البته به نظر می رسد لزوم تجدید
بنا بایستی برای دادگاه محرز باشد

 جريمه عدم اقدام به ساخت و ساز بعد از شش ماه

پرسش:

اگر مستأجر بعد از شش ماه از تاریخ تخلیه اقدام به ساخت و ساز ننماید تکلیف چیست؟

برابر ماده ۱۶ قانون روابط موجر و مستأجر ۱۳۵۶ مالک به درخواست مستاجر به پرداخت معادل
یک سال اجاره بها با اجرت المثل مورد اجاره در حق مستأجر اقدام خواهد کرد مشروط بر این که
عدم اقدام به ساخت اختیاری باشد.

اثر قدمت ساختمان در دعوی تجدید بنا

 تخلیه توافقی به تجدید بنا با تعهد مالک به تحویل محل کسب جدید برای مستأجر

پرسش:

آیا مالک و مستأجر می توانند توافق نمایند که مستأجر ملک سرا جهت تجدید بنا در اختیار مالک
قرار دهد و در مقابل از ملک جدید محلی را با مشخصات معین در اختیار مستاجر قرار دهد آیا
چنین توافقی مجری خواهد بود؟

علی رغم آمره بودن مقررات قانون روابط موجر و مستأجر سال ۱۳۵۶ بند (۱) ماده ۱۵ قانون مزبور
که تخلیه برای تجدید بنا در آن مورد پذیرش مقنن قرار گرفته به گونه ای نیست که موجر و مستأجر
نتوانند در قال دیگر که مطلوب آنها است نسبت به تخلیه ملک و تجدید بنا در راستای هدف مقنن
اقدام نمایند.

مضافا در توافقی به شکل موصوف فلسفه حمایتی که این قانون نسبت به مستأجر دارد نیز حفظ
می شود و مستأجر به جای گرفتن حق کسب و پیشه مجدد محل کسب تحویل می گیرد؛

بنابراین، چنین توافقی فاقد اشکال قانونی به نظر می رسد.

کفایت گواهی تخریب مبتنی بر پروانه ساختمانی برای تخلیه محل استیجاری

پرسش:

با توجه به بند ۱ از ماده ۱۵ قانون موجر و مستأجر مصوب ۱۳۵۶ آیا گواهی تخریب ساختمان صادره
از سوی شهرداری برای تخلیه کفایت می کند یا خیر؟

چنان که گواهی تخریب ساختمان صادره از شهرداری مبتنی و مسبوق به پروانه ساختمانی باشد،
گواهی مذکور برای طرح دعوی تخلیه محل کسب کافی است.

جهت بهره مندی از مشاوره تخصصی ارایه شده کارشناسان حقوقی ما در این رابطه و اطلاعات بیشتر با شماره های
09120213393 و  45518-021 تماس حاصل فرمایید.

Open chat
سلام
گروه وکلای بازرگان حلال مسائل حقوقی شماست.
اگر سوالی دارید بفرمایید؟
((همکاران ما شبانه روز به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان هستند)).