a

Facebook

Twitter

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان.
است طراحی شده توسط میهن وب سایت

8:45 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

تماس برای مشاوره رایگان

09120253015; 021-45518

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

 اجرای حکم خلع ید با وجود مستحدثات

خانه > دعاوی خلع ید  >  اجرای حکم خلع ید با وجود مستحدثات

 اجرای حکم خلع ید با وجود مستحدثات

 اجرای حکم خلع ید با وجود مستحدثات

 اجرای حکم خلع ید با وجود مستحدثات

 اجرای حکم خلع ید با وجود مستحدثات

چنانچه در اجرای حکم خلع ید توسط مأمور اجرا معلوم شود در ملک مورد خلع ید به وسیله محكوم عليه
احداث اعیانی شده است، نحوه اجرای حکم خلع ید چگونه خواهد بود؟

نظر اکثريت

نظر به اینکه در رای صادره صرفا خلع ید از ملک بوده و در صورت احداث ساختمان و غیره در آن محل چون
در رای فوق نسبت اعیانی تعیین تکلیف نگردیده، در واقع حکم قلع و قمع صادر شده، نسبت به قلع بنا
قابلیت اجرایی نخواهد داشت. و از محكوم عليه سلب تصرف شده و به تصرف محکوم له داده می شود.
و برای قلع بنا نیاز به حکم جداگانه
دارد، و ید متصرف نسبت به اعیانی باقی می ماند.

و نمی توان مانع تصرفات مالک اعیان خود شد هرچند در ملک غیر احداث شده است. و ماده ۳۱۴ قانون
مدنی هم بنای احداثی در ملک غیر را متعلق به مالک عینی می داند؛ بنابراین رأی خلع ید تنها در مورد
عرصه اجرا خواهد شد.

نظر اقلیت

هرچند حکم صادره در باب خلع ید است؛ ولی دادگاه با احراز مالکیت محکوم له علاوه بر عرصه شامل
اعیانی آن نیز است. و اجرای حکم در مورد عرصه و بنای احداثی کلا خواهد بود و از محكوم عليه رفع
تصرف می گردد.

در این صورت با وجود اعیانی حکم خلع ید اجرا شده و تخریب لازمه اجرای حکم خواهد بود.

نظر کمیسیون نشست قضائی (4) مدنی

به موجب مقررات قانونی و شرعی حکم تکلیفی در غصب عبارت است از رد مال مغصوب به مالک آن
یعنی کسی که مال دیگری را غصب نماید باید آن را به مالکش مسترد کند.

در سؤال مطروحه، که غاصب در زمین مغصوبه احداث بنا کرده، اگرچه حکم به خلع ید از ملک صادر شده،
مامور اجرا حق قلع و قمع بنای مستحدثه را ندارد. فقط از زمین و
ساختمان احداثی خلع ید می کند.
قلع و قمع بنا مستلزم تقدیم دادخواست جداگانه است.

لازم به یادآوری است دعوای خلع ید همراه قلع و قمع بنا قابل پذیرش است و دادرس دادگاه به هر دو خواسته
در یک دادخواست رسیدگی می کند. بد نیست اضافه شود مصالح به کار رفته در ساختمان متعلق به سازنده
ساختمان بوده و مالک حق تصرف آن ها را ندارد. و مخارج قلع و قمع بنا برحسب مقررات ماده ۳۱۳ قانون مدنی
به  عهده
غاصب است؛ زیرا شخصا سبب توجه خسارت به خود شده است.

جهت بهره مندی از مشاوره تخصصی ارایه شده کارشناسان حقوقی ما در این رابطه و اطلاعات بیشتر با شماره های
09120213393 و  45518-021 تماس حاصل فرمایید.

Open chat
سلام
گروه وکلای بازرگان حلال مسائل حقوقی شماست.
اگر سوالی دارید بفرمایید؟
((همکاران ما شبانه روز به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان هستند)).