a

Facebook

Twitter

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان.
است طراحی شده توسط میهن وب سایت

8:45 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

تماس برای مشاوره رایگان

09120253015; 021-45518

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

اجرای حکم خلع ید

خانه > دعاوی خلع ید  > اجرای حکم خلع ید

اجرای حکم خلع ید

اجرای حکم خلع ید

اجرای حکم خلع ید

اجرای حکم خلع ید

پرسش:

در مورد حكم خلع ید بدون قلع بنا در صورتی که از متصرف محکوم علیه خلع ید شده باشد و مالک عرصه
دادخواست قلع بنا ندهد، آیا متصرف سابق که
سازنده بنا و مالک آن اعیانی محسوب است می تواند مطالبه
اجرت المثل نماید و آیا استیفا یا عدم استیفای منفعت توسط مالک عرصه نسبت به اعیانی مذکور مؤثر در
مقام است یا نه؟

نظر اكثريت

در فرض مذکور مالک اعیانی که در زمینه غیر به طور غاصبانه احداث بنا کرده، پس از خلع ید نمی تواند
 نسبت به اعیانی خویش اجرت المثل مطالبه نماید؛ زیرا هرچند به موجب قسمت اخیر ماده ۳۱۴ قانون
مدنی بنای احداثی به عنوان عين زائد متعلق به  غاصب است.

لیکن غاصب حق استیفای منفعت از آن را ندارد. چه استیفای منفعت منافی حکم خلع ید سابق و مزاحمت
مالک بناست که می تواند آنها را به
هنگام خلع ید با خود ببرد و یا بعدا از مالک عرصه مطالبه نماید و یا از
دادگاه قلع آنها را بخواهد؛ بنابراین حق مطالبه اجرت المثل ندارد اعم از اینکه آن بنای احداثی مورد استفاده
مالک عرصه واقع شده یا نشده باشد مگر اینکه مالک عرصه منع قلع بنا و برد آن مصالح شود که در این صورت
خود نسبت به اعیانی غاصب بوده و محکوم به تأدیه اجرت المثل است.

نظر اقلیت

با توجه به مواد ۳۱۳ و ۳۱۴ قانون مدنی غاصب مالک اعیانی خویش است. ولو در ملک غیر ساخته باشد و مالکیت
اعم است از مالکیت نسبت به عین و منافع؛ بنابراین مادام که مالک عرصه دعوی قلع بنا اقامه ننماید چنانچه از بنا
احداثی استیفای منفعت کند غاصب که مالک آن بناست مستحق اجرت المثل خواهد بود.

جهت بهره مندی از مشاوره تخصصی ارایه شده کارشناسان حقوقی ما در این رابطه و اطلاعات بیشتر با شماره های
09120213393 و  45518-021 تماس حاصل فرمایید.

Open chat
سلام
گروه وکلای بازرگان حلال مسائل حقوقی شماست.
اگر سوالی دارید بفرمایید؟
((همکاران ما شبانه روز به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان هستند)).