a

Facebook

Twitter

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان.
است طراحی شده توسط میهن وب سایت

8:45 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

تماس برای مشاوره رایگان

09120253015; 021-45518

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

امکان معرفی خریدار در دادخواست تجویز انتقال منافع

خانه > دعاوی مطالبه سرقفلی  > امکان معرفی خریدار در دادخواست تجویز انتقال منافع

امکان معرفی خریدار در دادخواست تجویز انتقال منافع

امکان معرفی خریدار در دادخواست تجویز انتقال منافع

امکان معرفی خریدار در دادخواست تجویز انتقال منافع

امکان معرفی خریدار در دادخواست تجویز انتقال منافع

این که مستاجر بتواند ضمن تقدیم دادخواست شخص خریدار را هم به دادگاه معرفی نماید و دادگاه
به انتقال ملک به نامبرده حکم صادر کند، جایگاه قانونی دارد یا خیر؟

بایستی گفت قانون گذار معرض این موضوع نگردیده و اخذ مجوز انتقال به طور مطلق را مدنظر قرار
داده است. لذا با قبول اطلاق انتقال بی تردید درخواست صدور حکم به تجویز انتقال منافع به یک فرد
خاص مانع قانونی نخواهد داشت؛ لیکن این رویه به هیچ وجه برای مستاجرین پیشنهاد نمی شود؛

زیرا احتمال دفاع مالک مبنی بر انتقال غیر قانونی به غیر را در پی خواهد داشت. با این شرح که مالک
ممکن است درصدد طرح ادعای تحقق انتقال به شخص معرفی شده، اسود و اثبات آن، نصف حق
کسب و پیشه و تجارت مستأجر را ساقط خواهد کرد و گذشته از آن چنین اقدامی ویژگی خاصی ندارد
که برای مستاجر انگیزه ایجاد نماید؛ جز این که مستأجر را در محدودیت قرارخواهد داد.

بنابراین، اخذ حکم از دادگاه برای انتقال منافع به بلور بول بدون اعلام شخص خاص به صورت
معمول ترین شیوه است.

حق مالکانه و میزان آن

یکی از مسائلی که اغلب از سوی عامه ی مردم و گاهی هم از سوی متخصصین مورد سؤال قرار می گیرد
این است که در خصوص انتقال با رضایت مالک حق مالكانه ای که مالک مدعی آن است چیست؟
و آیا برای پرداخت آن میزان و معیار قانونی وجود دارد یا خیر؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت که حق مالكانه نص صریح و محمل قانونی ندارد و جایگاه آن کاملا عرفی است
به گونه ای که در عرف مرسوم است مستأجر برای انتقال حق کسب و پیشه خود به جای مراجعه به دادگاه
و استفاده از طريق مصرح قانون در ماده ۱۹ قانون روابط موجر و مستأجر سال ۱۳۵۶ با مراجعه به مالک و
با پرداخت درصدی از ثمن معامله حق کسب و پیشه و تجارت از وی اخذ رضایت می کنند. در مورد مبلغ
حق مالکانه معیار و میزان مقطوع و مصرکی وجود ندارد، اما آنچه تاکنون به تجربه شاهد آن بوده ایم این
است که حق مالكانه از ۸ درصد تا ۱ درصد متغیر است با این توضیح که مالکین در محل های با موقعیت
خوب و مشتریان زیاد درصد بیشتری از مبلغ فروش را مطالبه می کنند.

مع الوصف

تنها محمل حق مالکانه عرف می باشد و در خصوص میزان پرداخت آن نیز معیار دقیقی وجود ندارد؛
اما قاعده کلی همان است که گفته شد، مضاف بر آن نمی توان مالک را مجبور به دریافت این مبالغ کرده
زیرا قانون گذار برای انتقال در صورت عدم رضایت مالک طرح دعوی تجویز انتقال را به عنوان شیوه حل
مشکل پیش بینی کرده است. بنابراین اجبار مالک به دریافت مبلغ عرفي توجيه عقلی و قانونی ندارد.

جهت بهره مندی از مشاوره تخصصی ارایه شده کارشناسان حقوقی ما در این رابطه و اطلاعات بیشتر با شماره های
09120213393 و  45518-021 تماس حاصل فرمایید.

Open chat
سلام
گروه وکلای بازرگان حلال مسائل حقوقی شماست.
اگر سوالی دارید بفرمایید؟
((همکاران ما شبانه روز به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان هستند)).