a

Facebook

Twitter

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان.
است طراحی شده توسط میهن وب سایت

8:45 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

تماس برای مشاوره رایگان

021-45518

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

انتقال به غیر و استحقاق حق کسب و پیشه در صورت اختصاص محل به شغل پزشکی

خانه > تخلیه محل سرقفلی به جهت انتقال به غیر  > انتقال به غیر و استحقاق حق کسب و پیشه در صورت اختصاص محل به شغل پزشکی

انتقال به غیر و استحقاق حق کسب و پیشه در صورت اختصاص محل به شغل پزشکی

انتقال به غیر و استحقاق حق کسب و پیشه در صورت اختصاص محل به شغل پزشکی

انتقال به غیر و استحقاق حق کسب و پیشه در صورت اختصاص محل به شغل پزشکی

انتقال به غیر و استحقاق حق کسب و پیشه در صورت اختصاص محل به شغل پزشکی

پرسش:

هر گاه مورد اجاره محل کسب و پیشه که مشمول مقررات روابط موجر و مستأجر سال ۱۳۵۶ می باشد، بعد از
تاریخ تصویب قانون الحاق یک بند به عنوان بند (ج) به ماده ۲ قانون روابط قانون موجر با مستأجر مصوب ۱۳۷۲/۱۱/۲۴
بدون اذن و موافقت مالک جهت دائر نمودن مطب پزشک منتقل شود، موجر به همین دلیل انتقال به غیر تقاضای
تخلیه کند؛ آیا مستأجر جدید مستحق دریافت حق کسب و پیشه می باشد؟

نظر اکثریت:

مستأجر دوم به نسبت حق خود مستحق دریافت حق کسب و پیشه است. با این توضیح که چنانچه مستأجر دوم
حقوق مستأجر اول را نسبت بعدم تصرف وی پرداخته باشد، مستحق دریافت حق کسب و پیشه به نسبت تمام
ایام تصرفات خود و مستأجر اول می باشد، در غیر این صورت نه تنها مستحق دریافت حق کسب و پیشه به نسبت
ایام تصرفات خود است و مستند ایشان به این ترتیب است که موجر مطابق قانون روابط موجر و مستأجر ۱۳۵۶،
تقاضای تخلیه به لحاظ انتقال به غیر کرده است و دادگاه بر این اساس، وی را ذی حق تشخیص داده است، باید
به لوازم آن طبق همان قانون حقوق مستأجر نیز پرداخت گردد ملتزم باشد. (من له  الغنم فعلیه الغرم)
و چون مستأجر
دوم در هر حال متصرف است بر طبق تبصره ماده ۱۹ قانون روابط موجر و مستاجر سال ۱۳۵۶ ذي حق می باشد.

نظر اقلیت:

موضوعا تخلیه منتفی است؛ زیرا مطب پزشک محل کسب و تجارت محسوب نمی شود تا مشمول ماده ۱۹ قانون
روابط موجر و مستأجر سال ۱۳۵۶ شود.

نظر کمیسیون نشست قضائی (۱):

اولا: قضیه به صورتی که عنوان شده از شمول مقررات قانون الحاق یک بند به عنوان بند (ج) و … به ماده ۴ قانون
روابط موجر و مستأجر مصوب سال ۱۳۷۲، خارج است؛ زیرا قانون مزبور ناظر به اماکنی است که محلب پزشک در
آنها دائر است، حال آن که در مسأله مطروحه، محل موردنظر ابتدائا برای دائر کردن مطب پزشک، منتقل شده و
رابطه استیجاری، فعالیت نداشته؛

ثانيا: مطابق راج وحدت رویه شماره ۵۷۶-۷۱/۷/۱۴ هیأت عمومی دیوان عالی کشور، اماکن استیجاری مطب پزشکان،
محل کسب و پیشه یا تجارت تلقی نمی گردد تا حق کسب و پیشه یا تجارت به آن تعلق گیرد.

بند (ج) آماده واحده قانون صدورالذکر نیز محل کار پزشکان را تابع قرارداد فی مابین و درصورت فقدان قرارداد تابع مقررات
قانون مدنی قرارداده است..بنا به مراتب مطالبه حق کسب و پیشه از سوی پزشک یا تخصسص سهمی به او از این
محل وجهه قانونی ندارد.

جهت بهره مندی از مشاوره تخصصی ارایه شده کارشناسان حقوقی ما در این رابطه و اطلاعات بیشتر با شماره های
09120213393 و  45518-021 تماس حاصل فرمایید.

Open chat
سلام
گروه وکلای بازرگان حلال مسائل حقوقی شماست.
اگر سوالی دارید بفرمایید؟
((همکاران ما شبانه روز به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان هستند)).