a

Facebook

Twitter

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان.
است طراحی شده توسط میهن وب سایت

8:45 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

تماس برای مشاوره رایگان

09120253015; 021-45518

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

انتقال به غیر و پرداخت حق کسب و پیشه

خانه > تخلیه محل سرقفلی به جهت انتقال به غیر  > انتقال به غیر و پرداخت حق کسب و پیشه

انتقال به غیر و پرداخت حق کسب و پیشه

انتقال به غیر و پرداخت حق کسب و پیشه

انتقال به غیر و پرداخت حق کسب و پیشه

انتقال به غیر و پرداخت حق کسب و پیشه

پرسش:

مالک ملک تجاری به طرفیت مستأجر و منتقل اليه (مستأجرد دادخواست تخلیه ملک مورد اجاره را به لحاظ
تخلف از شرط (انتقال به غیر)
تقدیم دادگاه کرده است. با توجه به محتویات پرونده تخلف مستأجر اول محرز
بوده و مورد هم مشمول قانون روابط موجر و مستأجر مصوب سال ۱۳۵۶ است و وفق ماده ۱۹ قانون مذکور
نصف حق کسب و پیشه حسب مورد به مستأجر یا منتقل اليه پرداخت می شود.

حال سوال این است که نصف حق کسب و پیشه چه زمانی به مستأجر و چه زمانی به منتقل اليه (متصرف)
تعلق می گیرد؟ اگر مستأجر ملک را بعد از صدور حکم به کس دیگر انتقال داده باشد که اصلا طرف دعوا نبوده،
ولی متصرف فعلی باشد در این حالت نصف حق کسب و پیشه به چه کسی تعلق می گیرد؟

پاسخ

نظر اکثریت:

در مورد قسمت اول سوال با توجه به تبصره ۱ماده ۱۹ قانون روابط موجر و مستأجر سال ۱۳۵۶ که لفظ حسب
مورد را به کار برده هرچند تصریحی در قانون وجود ندارد؛ اما برای حل تعارض با عنایت به رویه قضائی حاکم،
هرگاه مستأجر اول در زمان انتقال ملک به مستأجر دوم ( منتقل اليه يا متصرف)
حق کسب و پیشه را گرفته
و ملک را با دریافت کلیه
حقوق کسبی انتقال داده باشد حق کسب و پیشه یه مشرف انتقل اليه – مستأجر
دوم) تعلق می گیرد؛

زیرا بابت حق کسب و پیشه بول پرداخت کرده است؛ اما اگر مستأجر اول ملک را بدون دریافت حق کسب و
پیشه انتقال داده باشد حق کسب و پیشه به مستاجر اول تعليق می گیرد در مورد قسمت دوم سوال، در
مورد اجرای حکم تخلیه علیه متصرف اجرا می شود؛ اما حق کسب و پیشه وفق تبصره ماده مذکور به مستأجر
یا متصرف حسب تصمیم دادگاه تعلق می گیرد که طرف دعوا بوده، اگر بیان شده حق کسب و پیشه به متصرف
تعلق گیرد منظور متصرفی است که طرف دعوا قرار گرفته است نه هر متصرفی، طبیعی است که متصرفی که
بعد از صدور حکم ملک به وی انتقال یافته نمی تواند دعوا کند.

نظر اقلیت:

در مورد قسمت اول سوال که اصولا دعوای مطروحه باید به طرفیت مستأجر یا متصرف طرح شود نه هر دو نفر
وقتی به طرفیت هر کس که در زمان طرح دعوا متصرف بوده، طرح شود حق کسب و پیشه به او تعلق می گیرد.

در مورد قسمت دوم سوال نیز حق کسب و پیشه به کسی که به طرفیت وی طرح دعوا شده، تعلق می گیرد
و مصرفی که طرف دعوا نبوده و بعد از صدور حکم متصرف شده استحقاق دریافت حق کسب و پیشه را ندارد.

نظر کمیسیون نشست قضائی (۴) مدنی

در مورد قسمت اول: در صورتی که حق انتقال به غیر از مستأجر شده باشد مستاجر مورد اجاره را به دیگری
انتقال دهد موجردرخواست تخلیه را دارد در این صورت مستأجر یا متصرف برحسب مورد، استحقاق دریافت
نصف حق کسب و پیشه را خواهد داشت و در این خصوص دو حالت پیش می آید.
حالت اول: این که مستأجر اول ضمن انتقال ملک به مستأجر دوم حق کسب و پیشه گرفته باشد و مستأجر
دوم متصرف است.

در این حالت حق کسب و پیشه به مستأجر دوم تعلق می گیرد؛ زیرا منتقل اليه ( مستأجر دوم) بابت حق
کسب و پیشه پولی به مستأجر اول پرداخته است و نباید از این رهگذر متضرر شود و حکم تخليه عليه او
اجرا می شود.
حالت دوم: این که مستأجر اول بدون دریافت حق کسب و پیشه ملک را به مستأجر دوم منتقل کرده حق
کسب و پیشه به مستأجر اول تعلق می گیرد.

در مورد قسمت دوم سوال:

اصولا حکم تخلیه علیه متصرف اجرا می شود؟ اما حق کسب و پیشه بر طبق تبصره ۱ ماده ۱۹ قانون
روابط موجر و مستأجر حسب مورد به مستأجر یا متصرف که طرف دعوا بوده تعلق می گیرد.
بدیهی است اگر بعد از صدور حکم تخلیه به لحاظ تخلف از شرط مستأجر اول ملک را به دیگری انتقال
دهد با توجه به این که مستاجر بعدی طرف دعوا نبوده او میتواند برای وصول حق کسب و پیشه طرح
دعوا کند.

 

جهت بهره مندی از مشاوره تخصصی ارایه شده کارشناسان حقوقی ما در این رابطه و اطلاعات بیشتر با شماره های
09120213393 و  45518-021 تماس حاصل فرمایید.

Open chat
سلام
گروه وکلای بازرگان حلال مسائل حقوقی شماست.
اگر سوالی دارید بفرمایید؟
((همکاران ما شبانه روز به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان هستند)).