a

Facebook

Twitter

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان.
است طراحی شده توسط میهن وب سایت

8:45 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

تماس برای مشاوره رایگان

09120250912 – 09120213393

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

اسناد و امور ثبتی

خانه > خدمات حقوقی > اسناد و امور ثبتی

اسناد و امور ثبتی

اسناد و امور ثبتی

بخش های مختلف حقوقی در زمینه ی اسناد و امور ثبتی شامل موارد زیر است:

اسناد و امور ثبتی

1- ابطال ثبت و سلب تابعیت کشتی :

سند ثبت کشتی گواهینامه‌ ای است که از طرف سازمان بنادر و کشتیرانی در دو نسخه به نام کشتی تنظیم و صادر می­ شود. در مواردی از قبیل اینکه ثبت کشتی و حق برافراشتن پرچم ایران از بین رفته باشد یا کشتی مفقود و یا توسط دزدان دریایی و یا در نتیجه عملیات خصمانه تصرف شده باشد و یا در صورتیکه کشتی متلاشی شده و از حیزّ انتفاع افتاده خارج شده باشد و یا در صورتیکه مالک کشتی را رها کرده باشد.

ادامه مطلب

2- ابطال سند(موضوع ابطال سند مالی نیست) :

درخواست ابطال اسناد رسمی تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی یا اسناد عادی را در هر زمان و به هر دلیل قانونی می توان از دادگاه نمود. مثلاً سندی به طور صوری تنظیم شده، معامله­ ای که ثبت شده فاقد یکی از شرایط اساسی بوده یا یکی از متعاملین شرایط معامله را نداشته باشند و یا ادعای تردید و انکار در مورد سند عادی و جعل در مورد سند رسمی در دادگاه ثابت شود.

ادامه مطلب

3- ابطال سند(موضوع سند مالی است) :

سند عبارت است از هر نوشته ­ای است که در مقام دعوی یا دفاع قابل استناد باشد(ماده 1284 قانون مدنی). سند متداول­ترین وسیله ثبوت حق است. سند از حیث قدرت اجرایی و از آن جهت که نزد چه شخص یا اشخاصی تنظیم می­ گردد و تا چه اندازه طبق قوانین مصرحه می­ توان از آن به عنوان مدرک و دلیل قاطع ادعا، استفاده کرد در قانون به دو نوع سند رسمی و عادی تقسیم شده است.

ادامه مطلب

4- اعتراض به تحدید حدود :

تحدید حدود یعنی تعیین حدود ملک یا املاک معین، اعتراض به تحدید حدود یکی از دعاوی ثبتی است که قبل از ثبت ملک در دفتر املاک موضوعیت پیدا می کند. در دعوای اعتراض به تحدید حدود، معترض نسبت به تقاضای ثبت ملک اعتراضی ندارد بلکه اعتراض او ناظر به این است که در جریان تحدید حدود قسمتی از ملک او جزء ملک متقاضی ثبت محسوب گردیده و به عبارت دیگر با تعیین این حدود به حقوق وی تجاوز شده است. از این رو می تواند از دادگاه تقاضای اعتراض به تحدید حدود را بنماید.

ادامه مطلب

5- اعتراض به تصمیم واحد ثبتی :

افراز املاکی که جریان ثبتی آن به پایان رسیده اعم از اینکه در دفتر املاک ثبت شده و یا نشده باشد، به عهده واحد ثبتی محل وقوع ملک می باشد. اما به سبب رعایت حقوق اقشار خاص و برخی مقررات موجود به طور کامل این صلاحیت از محاکم سلب نگردیده و در سه مورد محاکم مجاز به انجام افراز می­باشند.

ادامه مطلب

6- اعتراض به ثبت :

منظور از اعتراض به ثبت، اعتراضی است که در آن کسی خود را در مورد تقاضای ثبت دیگری ذی حق می داند . طبق ماده 16 قانون ثبت اسناد و املاک  اعتراض به ثبت ملک باید ظرف 90 روز از تاریخ انتشار اولین آگهی نوبتی به عمل ­آید و هرگاه قبل از انتشار آن باشد پذیرفته نخواهد شد.

ادامه مطلب

7- اعتراض به عملیات ثبتی :

عملیات مقدماتی ثبت عبارتست از کلیه عملیات و اقداماتی که اداره ثبت قبل از ثبت ملک در دفتر املاک انجام می­دهد که منتهی به صدور سند مالکیت شود و ممکن است در این زمینه اعتراض هایی واصل شود و مانع ادامه عملیات و صدور سند مالکیت تا تعیین تکلیف آن شود. از جمله عملیات مقدماتی ثبت، تفکیک ملک و تحدید حدود است. اعتراض به تحديد حدود قبل از ثبت ملك در دفتر املاك موضوعيت پيدا مي كند.

ادامه مطلب

8- افراز ملک :

افراز در اصطلاح قضایی و ثبتی عبارت است از جداکردن سهم مشاع شریک یا شرکاء و یا به تعبیری دیگر افراز عبارت از تقسیم مال غیرمنقول بین شرکاء به نسبت سهم آنان است. در افراز لازم است که ملک مشاع باشد.

ادامه مطلب

9- الزام به تفکیک ملک :

تفکیک ملک تقسیم مال غیرمنقول به قطعات کوچکترمی باشد.در تفکیک لازم نیست که مال غیرمنقول مشاع باشد یعنی شخص می تواند با رعایت مقررات حاکم بر تفکیک به هر ترتیبی که می­خواهد آن را به قطعات کوچک تر تقسیم نماید.

ادامه مطلب

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان است