a

Facebook

Twitter

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان.
است طراحی شده توسط میهن وب سایت

8:45 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

تماس برای مشاوره

021-45518/09120213393

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

تسلیم اموال غایب به ورثه

خانه > خدمات حقوقی  > امور حسبی > تسلیم اموال غایب به ورثه

تسلیم اموال غایب به ورثه

تسلیم اموال غایب به ورثه

اموال شخص غایب در صورتی به تصرف موقت ورثه داده خواهد شد که غایب کسی را برای اداره اموال خود معین نکرده باشد و مدت دو سال تمام از تاریخ آخرین خبر از غایب گذشته باشد و وراث درخواستی مبنی بر تسلیم اموال وی به دادگاه تقدیم نمایند. زمانی اموال ‌به تصرف قطعی ورثه داده می­ شود که حکم موت فرضی غایب صادرشود.

تسلیم اموال غایب به ورثه

حفظ اموال قبل از تعیین امین

بعد از اینکه مفقودالاثر بودن غایب محرز شد، برای حفظ و اداره‌ اموالش، امینی به وسیله‌ دادگاه تعیین خواهد شد. قانونگذار حفظ و نظارت بر روی اموال در مدت زمان قبل از تعیین امین را بر عهده‌ دادستان قرار داده است. بنابراین دادستان یا نماینده‌ او باید اقدامات لازم را برای حفظ اموال به عمل آورد؛ به عنوان مثال باید این اموال را مهر و موم کند، اموال ضایع‌شدنی را بفروشد و طلب غایب را وصول کند.

هرگاه غایب مفقودالاثر در خارج از ایران اموالی داشته باشد، حفظ و نظارت اموال مزبور تا تعیین امین بر عهده‌ مأموران کنسولی خواهد بود و وظایف و اختیارات آنان همان است که برای دادستان‌ها مقرر شده است. (ماده‌ 115 قانون امور حسبی )

نصب امین برای اداره‌ اموال

قانونگذار برای جلوگیری از حیف و میل اموال شخص غایب، تعیین شخص مورد اعتمادی را به عنوان امین پیش‌بینی کرده است. برابر با ماده‌ 1012 قانون مدنی، «اگر غایب مفقودالاثر برای اداره اموال خود تكلیفی معین نكرده باشد و كسی هم نباشد كه قانوناً حق تصدی امور او را داشته باشد، محكمه برای اداره اموال او یك نفر امین معین می‌كند و تقاضای تعیین امین فقط از طرف مدعی‌العموم و اشخاص ذی نفع در این امر قبول می‌شود.»

بر این اساس، قانونگذار به دادگاه اختیار داده است که از امینی که تعیین می‌کند، ضامن بگیرد یا تضمینات دیگری اخذ کند تا هرگاه امین در حفظ اموال غایب، تقصیر یا اموال او را حیف و میل کرد، جبران خسارت وارده ممکن باشد.

مدارک و منضمات مورد نیاز جهت طرح دعوا :

1- تصویر مصدق شناسنامه غایب و وراث (اجباری)

2- به همراه داشتن كارت ملي جهت احراز هويت و كارت عابر بانك جهت پرداخت هزينه ي دادرسي الزامي است.

*در صورت عدم وجود مدارك اختياري فوق مي توانيد يكي از دلایل ذيل را ارائه نماييد.

1- استماع شهادت شهود و مطلعين. 2- تحقیقات محلی. 3- شماره پرونده استنادي. 4- ساير دلايل و مستندات

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان است

Open chat
سلام
گروه وکلای بازرگان حلال مسائل حقوقی شماست.
اگر سوالی دارید بفرمایید؟
((همکاران ما شبانه روز به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان هستند)).