a

Facebook

Twitter

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان.
است طراحی شده توسط میهن وب سایت

8:45 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

تماس برای مشاوره

021-45518/09120213393

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

درخواست نصب ناظر استصوابی

خانه > خدمات حقوقی  > امور حسبی > درخواست نصب ناظر استصوابی

درخواست نصب ناظر استصوابی

درخواست نصب ناظر استصوابی

«استصواب» با واژه «صواب» هم ماده است. «صواب» به معناى درست در مقابل خطا و «استصواب» به معناى صائب دانستن و درست شمردن است؛ در اصطلاح «نظارت استصوابى» به نظارتى گفته مى‏ شود كه در آن ناظر، در موارد تصميم‏ گيرى حضور دارد و بايد اقدامات انجام شده را تصويب كند تا جلوى هر گونه اشتباه و يا سوء استفاده از جانب مجريان گرفته شود. بنابراين نظارت استصوابى نظارت همراه با حق دخالت و تصميم‏ گيرى است. اين گونه نظارت را نظارت فعال يا «Active» نيز مى‏ گويند. که به سه مدل تقسیم می شود:

– نظارت استصوابى تطبيقى‏ در اين فرض ناظر موظف است، اقدامات و اعمال كارگزار را با ضوابط و مقررات تعيين شده، تطبيق دهد و در صورت عدم انطباق، عمل و اعتبار ندارد و منوط به تأييد ناظر است.

– نظارت عدم مغايرت و تعارض‏ در اين گونه نظارت ناظر موظف است از خروج و انحراف كارگزار از محدوده مقرر شده، جلوگيرى و منع كند. اين گونه نظارت نسبت به مورد بالا، دايره محدودترى دارد و از آن به نظارت استصوابى حداقلى ياد مى ‏شود.

– نظارت مطلق‏ در اين شيوه از نظارت هر عملى كه كارگزار انجام مى‏ دهد، منوط به تأييد ناظر است و در صورت سكوت يا عدم اظهار نظر و يا عدم حضور او، كليه اقدامات كارگزار غير قانونى و بى‏ اعتبار است.

درخواست نصب ناظر استصوابی

ناظر استصوابي کسي است که تمام امور باید به تصویب و موافقت او برسد. ناظر استصوابی در اموری مانند وصیت، ورشکستگی، وقف، اداره امور ترکه و قیومت تعیین می­ شود. در وصیت وصي با موافقت ناظر امور مربوطه به وصيت را انجام مي­ دهد.

در ورشکستگی دادگاه مکلف است به محض صدور حکم ورشکستگی یک نفر را به عنوان عضو ناظر جهت نظارت بر جریان ورشکستگی و تسریع آن تعیین کند. در وقف نیز واقف می­ تواند شخصی را به عنوان ناظر جهت موافقت و تصویب امور متولی قرار دهد. همچنین در اداره امور ترکه و نیز بر قیم برای حفظ حقوق مولی علیه ممکن است ناظر استصوابی تعیین شود.

مدارک و منضمات مورد نیاز جهت طرح دعوای درخواست نصب ناظر استصوابی :

1- تصویر مصدق شناسنامه (اجباری)

2- تصویر مصدق قیم نامه (اختیاری)

3- به همراه داشتن کارت ملی جهت احراز هویت و کارت عابر بانک جهت پرداخت هزینه دادرسی الزامی است.

* در صورت عدم وجود مدارک اختیاری فوق می­توانید یکی از موارد ذیل را ارائه نمایید.

1- شهادت شهود و مطلعین. 2- تحقیقات محلی. 3-سایر دلایل و مستندات

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان است

Open chat
سلام
گروه وکلای بازرگان حلال مسائل حقوقی شماست.
اگر سوالی دارید بفرمایید؟
((همکاران ما شبانه روز به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان هستند)).