a

Facebook

Twitter

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان.
است طراحی شده توسط میهن وب سایت

8:45 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

تماس برای مشاوره رایگان

09120250912 – 09120213393

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

دعاوی خانوادگی

خانه > خدمات حقوقی > دعاوی خانوادگی

دعاوی خانوادگی

دعاوی خانوادگی

دسته بندی های حقوقی در بحث دعاوی خانوادگی شامل موارد زیر است:

دعاوی خانوادگی

1- ابطال ثبت واقعه ازدواج :

وجود برخی از شرایط باعث بطلان نکاح می­شود مانند؛ نکاح دو هم جنس، ازدواج به صورت صوری و بدون قصد، ازدواج با زن شوهر­دار یا زنی که در عده طلاق یا وفات است، ازدواج پنجم مردی که چهار زن دائمی دارد، ازدواج زنی که به سه یا نه طلاق مطلقه شده باشد با همان مرد، ازدواج زن مسلمان با مرد غیرمسلمان، نسبت زنا به زن توسط شوهرش یا نفی فرزندی که زن به دنیا آورده از خود، ازدواج در زمان احرام، ازدواج با محارم سببی، نسبی و رضاعی. همچنین برخی شروط که ضمن عقد ازدواج باعث بطلان عقد می گردد، مانند خودداری از ازدواج مجدد شوهر یا شرط خودداری از روابط جنسی. در صورتی که نکاحی به ثبت رسیده باشد که به علت یکی از موارد فوق باطل باشد، می­توان ابطال ثبت ازدواج را از دادگاه تقاضا نمود.

ادامه مطلب

2- ابطال ثبت واقعه طلاق :

از شرایط اساسی طلاق این است که مرد هنگام طلاق بالغ، عاقل و مختار باشد و زن در عادت زنانگی یا در حالت نفاس نبوده و نیز از زمان پاک شدن تا زمان وقوع طلاق بین زوجین نزدیکی روی نداده باشد.

ادامه مطلب

3- اذن در ازدواج :

نـکاح دخـتر باکره اگرچه به سن بلـوغ رسيده باشد، مـوقوف به اجازه پدر يا جد پدري اوست و هرگاه پدر يا جـد پدري بدون علت موجه از دادن اجازه امتناع ­نماید دخـتر مي­ تواند با معرفي کامل مردي که مي ­خواهد با او ازدواج کند و شرايط نکاح و مهري که بين آنها قرار داده شده، پس از اخذ اجازه از دادگاه به دفتر ازدواج مراجعه و نسبت به ثبت ازدواج اقدام نمايد.

ادامه مطلب

4- استرداد طفل :

در مواردی ممكن است حق حضانت والدين به دلايل قانوني ساقط شود. در این صورت شخصی که  حضانت از وی سلب شده است موظف به استرداد طفل می­باشد.

ادامه مطلب

5- الزام به بذل مدت متعه :

متعه یا نکاح منقطع یا ازدواج موقت نوعی از ازدواج است که در آن عقد ازدواج برای مدت معین و محدودی با مهریه‌ای معلوم، بین زن و مرد بسته می‌شود و با پایان آن، رابطه زوجیت خود به ‌خود منقضی می‌شود.

ادامه مطلب

6- اهداء جنین :

اهداي جنين يعني واگذاري داوطلبانه و رايگان يك يا چند جنين حاصل از باروري آزمايشگاهي يك زوج سالم به يك زوج نازا.

ادامه مطلب

7- بطلان نکاح :

عقد باطل عقدی است که فاقد شرایط صحت عقد لازم است. عقد باطل مانند این است که هیچ عقدی وجود نیافته باشد.

ادامه مطلب

8- تحویل فرزند :

در صورتی که والدین از یکدیگر جدا شده باشند، طبق اصلاحیه ماده 1169 قانون مدنی حضانت طفل تا 7 سالگی با مادر و پس از آن با پدر است.

ادامه مطلب

9- تعدیل نفقه :

نفقه در اصطلاح عبارت است از چيزي كه براي گذراندن زندگي، لازم و مورد نياز است. به محض این که عقد ازدواج صورت پذیرفت، شوهر مکلف به پرداخت نفقه به زن است.

ادامه مطلب

10- تعیین تاریخ- مدت ملاقات :

در صورتی که ابوین طفل در یک منزل سکونت نداشته باشند، هر یک از ابوین که طفل تحت حضانت او نمی­ باشد، حق ملاقات طفل خود را دارد.

ادامه مطلب

11- تغییر جنسیت :

اشخاص خنثی یا کسانی که علائم جنسی آن­ها با گرایشات و تمایلات جنسیشان موافق نیست می­ توانند تقاضای تغییر جنسیت نمایند.

ادامه مطلب

12- تنفیذ طلاق :

براساس ماده 15 قانون حمایت خانواده جدید  هرگاه ایرانیان مقیم خارج از کشور امور و دعاوی خانوادگی خود را در محاکم و مراجع صلاحیت‌ دار محل اقامت خویش مطرح کنند، احکام این محاکم یا مراجع در ایران اجرا نمی شود مگر آنکه دادگاه صلاحیت‌دار ایرانی این احکام را بررسی و حکم تنفیذ صادر نماید.

ادامه مطلب

13- ثبت واقعه رجوع :

طلاق رجعی طلاقی است که در زمان عده می­توان از طلاق رجوع کرد و شوهر می­تواند در زمان عده به همسر مطلقه خود رجوع کند.

ادامه مطلب

14- درخواست سرپرستی طفل :

سرپرستی یا حضانت به معنی مراقبت و نگهداری از کودک و پرورش جنبه­ های مادی و معنوی شخصیت او است.. حضانت اطفال هم حق و هم تکلیف والدین می ­باشد.

ادامه مطلب

15- فسخ نکاح :

انحلال عقد نکاح از دو طریق امکان‌پذیر است، فسخ و طلاق. در فسخ نکاح، زوجین با شرایطی می‌توانند بدون رعایت مقررات و تشریفات خاص طلاق، عقد را فسخ کنند یا بر هم زنند، اگرچه برای اثبات آن شرایط باید به دادگاه مراجعه کنند.

ادامه مطلب

16- وصیت :

وصیت عبارت است از اینکه شخصی یک یا چند نفر را برای انجام امر یا امور یا تصرفاتی نسبت به بعد از فوت خود مأمور کند.

ادامه مطلب

17- رفع حجر :

قانونگذار برای آنکه افراد را شایسته تصرف در اموال و حقوق مالی خود بشناسد شروطی را ضروری دانسته است. این شروط عبارتند از عقل، بلوغ و رشد.

ادامه مطلب

18- ضم امین :

هرگاه ولی قهری (پدر و جدپدری) شایستگی اداره امور محجور را به تنهایی نداشته باشد، بعد از ثبوت عدم لیاقت یا تعدي و تفريط او در اموال مولی­علیه، دادگاه می­تواند شخص مورد اعتمادی را تعیین نموده تا با همکاری ولی کارهای محجور را انجام دهد.

ادامه مطلب

19- عزل امین :

موارد عزل امین را می توانید در ادامه مطلب مطالعه نمایید

ادامه مطلب

20- عزل ناظر :

دادگاه می­تواند علاوه بر قیم، یک یا چند نفر را به عنوان ناظر تعیین کند تا امور محجور توسط قیم و تحت نظارت ناظر اداره شود.

ادامه مطلب

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان است