a

Facebook

Twitter

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان.
است طراحی شده توسط میهن وب سایت

8:45 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

تماس برای مشاوره

021-45518/09120213393

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

ابطال ثبت واقعه طلاق

خانه > خدمات حقوقی  > دعاوی خانوادگی > ابطال ثبت واقعه طلاق

ابطال ثبت واقعه طلاق

ابطال ثبت واقعه طلاق

از شرایط اساسی طلاق این است که مرد هنگام طلاق بالغ، عاقل و مختار باشد و زن در عادت زنانگی یا در حالت نفاس نبوده و نیز از زمان پاک شدن تا زمان وقوع طلاق بین زوجین نزدیکی روی نداده باشد.

علاوه بر این زن یا شوهر می­بایست برای طلاق به دادگاه مراجعه و گواهی عدم امکان سازش تحصیل و سپس با تسلیم آن به دفتر طلاق مبادرت به طلاق و ثبت آن نمایند. همچنین طلاق باید با خواندن صیغه طلاق و در حضور لااقل دو نفر مرد عادل که طلاق را بشنوند واقع گردد.

در صورت عدم رعایت یکی از موارد فوق طلاق باطل است. در صورتی که طلاق باطل ثبت گردد هر یک از زوج یا زوجه می ­توانند تقاضای ابطال ثبت واقعه طلاق را از دادگاه بخواهند.

از جمله مواردی که در قانون موجب ابطال ثبت واقعه طلاق می‌شود، شامل موارد ذیل است:

1– با توجه به اینکه برای تشکیل عقد نکاح دائم، رضایت طرفین و ولی دختر و خواندن خطبه‌ عقد الزامی است، برای طلاق هم زوجین، هر چند رضایت داشته باشند، نمی‌توانند خود به تنهایی با مراجعه به دفاتر رسمی ازدواج و طلاق مراجعه کنند و طلاق بگیرند، هرگاه طلاق بدون حکم قطعی و نهایی دادگاه خانواده، ثبت گردد، طلاق بلااثر و موجب ابطال ثبت واقعه طلاق خواهد بود.
2– هرگاه عقد نکاح موقتی که واقع شده، جدایی به موجب طلاق انجام شود و نه به موجب بذل مدت.
3– برای انجام طلاق، نباید وقوع طلاق به امری معلق و وابسته و باید منجز باشد. طلاق معلق باطل و موجب ابطال ثبت واقعه طلاق خواهد بود.
4– هرگاه مشخص شود که مبنای صدور حکم طلاق برای زن بر اساس عسر و حرج زوجه بوده، ولی مشخص گردد که زن در اصل در وضعیت عسر و حرج قرار نگرفته است و طلاق بر این اساس ثبت گردد، می‌توان ابطال ثبت واقعه طلاق را درخواست کرد.
5– در صورتی که تشریفات لازم برای طلاق، از جمله صیغه‌ی طلاق و در حضور حداقل دو نفر مرد عادل که طلاق را بشنوند، انجام نگردیده باشد، می‌توان ابطال ثبت واقعه طلاق را درخواست کرد.
6– هرگاه مشخص شود که خود مجنون، شخصا زوجه را طلاق داده است.
7– زمانی که طلاق در مدت عادت زنانگی یا در حال نفاس صادر شده باشد مگر اینکه زن حامله باشد یا طلاق، قبل از نزدیکی با زن واقع شود یا شوهر غایب باشد به طوری که اطلاع از عادت زنانگی بودن زن نتواند حاصل کند.
8– در صورتی که طلاق در طهر مواقعه (به ایامی که زوج با زوجه بعد از پاکی از حیض یا نفاس، مقاربت و نزدیکی داشته باشد، طهر مواقعه می گویند) واقع شود، طلاق صحیح نیست و می‌توان درخواست ابطال ثبت واقعه طلاق را داشت.
9– هرگاه نسبت به زنی که با وجود اقتضای سن، عادت زنانگی نمی‌شود، طلاق در حالتی صادر شود که از تاریخ آخرین نزدیکی و مقاربت با زوجه سه ماه نگذشته باشد، طلاق صحیح نخواهد بود و می‌توان تقاضای ابطال ثبت واقعه طلاق را داشت.
10– هرگاه طلاق بدون اراده و قصد زوجین و از روی اجبار واقع شود، موجب ابطال ثبت طلاق می‌باشد.
11– در صورتی که مشخص شود حکم طلاق صادره، به دلیل وکالت نامه زوجه و وکالت نامه هم به صورت جعلی بوده است، موجب ابطال خواهد بود.
12– نوع طلاق ثبت شده با موارد قانونی مغایرت داشته باشد؛ بنابراین زمانی که طلاق باید به صورت باین ثبت می شده، ولی رجعی ثبت و یا در حالت عکس بوده، موجب ابطال ثبت واقعه طلاق خواهد بود.
13– اگر صدور حکم طلاق بدون ارائه‌ی گواهی عدم سازش باشد، موجب ابطال ثبت واقعه طلاق می‌باشد.

ابطال ثبت واقعه طلاق

مدارک و منضمات مورد نیاز جهت طرح دعوای ابطال ثبت واقعه طلاق :

1- تصویر مصدق سند طلاق (اجباری)

2- به همراه داشتن کارت ملی جهت احراز هویت و کارت عابر بانک جهت پرداخت هزینه دادرسی الزامی است.

*در صورت عدم وجود مدارك اختياري فوق مي توانيد يكي از دلایل ذيل را ارائه نماييد.

1- استماع شهادت شهود و مطلعين. 2- درخواست جلب نظر کارشناس. 3- درخواست استعلام. 4- شماره پرونده استنادي. 5- ساير دلايل و منضمات. 6- استعلام نظر پزشکی قانونی. 7- تحقیقات محلی

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان است

Open chat
سلام
گروه وکلای بازرگان حلال مسائل حقوقی شماست.
اگر سوالی دارید بفرمایید؟
((همکاران ما شبانه روز به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان هستند)).