a

Facebook

Twitter

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان.
است طراحی شده توسط میهن وب سایت

8:45 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

تماس برای مشاوره

021-45518/09120213393

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

تعدیل نفقه

تعدیل نفقه

تعدیل نفقه

نفقه در اصطلاح عبارت است از چيزي كه براي گذراندن زندگي، لازم و مورد نياز است. به محض این که عقد ازدواج صورت پذیرفت، شوهر مکلف به پرداخت نفقه به زن است. علاوه بر زن، اقارب نسبي فقط می ­توانند نسبت به آينده مطالبة نفقه نمايند.

در صورتی که اقارب برای مطالبه نفقه آینده خود اقامه دعوی کنند و دادگاه حکم دهد، این حکم قطعی نیست و بر اثر عواملي مانند تورم، بيماري و نيازهاي جديد نفقه­ گیرنده (و بالعكس)، كاهش توان مالي منفق، رفع برخي از نيازهاي او، مي‌توان تعديل نفقه و مبلغ مندرج در حكم قطعي را از دادگاه بخواهد.

تعدیل در لغت به معنای تنظیم،تبدیل،متعادل کردن می باشد
برابر ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی که نفقه عبارت است از مسکن، البسه، غذا و اثاث البیت است که به طرز متعارف با وضعیت زن متناسب باشد .خادم در صورت عادت زن به داشتن خادم یا احتیاج او به واسطه مرض یا نقصان اعضا.
بنابراین با توجه به اینکه برابر مواد ۱۱۰۶و ۱۱۱۱و۱۱۹۹قانون مدنی نفقه زن و اولاد بر عهده پدر می باشد.

چنانچه در زمان زوجیت و زندگی زناشویی و یا در صورت مراجعه به دادگاه و صدور حکم بر پرداخت مبلغ معینی نفقه، به واسطه تغییر شرایط زندگی و افزایش تورم نفقه پرداختی، متعارف وضعیت زوجه نباشد،همچنین در صورتی که نفقه پرداختی به فرزند یا فرزندان با توجه به شرایط زندگی آنها متعارف نباشد، زوجه میتواند نسبت به تعدیل نفقه به دادگاه خانواده مراجعه کند و از دادگاه تقاضای تعدیل نفقه ی خود و یا فرزندان خود را بخواهد، بنابراین دادگاه با بررسی مدارک ،اعم از سند نکاحیه عقد دائم و همچنین در خصوص فرزندان با ارایه مدارک شناسایی انهاوتوجه به سن و شرایط زندگی آنها با تعیین کارشناس رسمی دادگستری در امور نفقه ،نسبت به تعدیل نفقه اقدام می نماید. و هم چنین چنانچه زوجه در سابق از دادگاه درخواست نفقه خود را نموده باشد و نسبت به آن حکمی از صادر شده باشد، زوجه می تواند درخواست تعدیل نفقه تعیین شده در حکم دادگاه را بنماید.

تعدیل نفقه

مدارک و منضمات مورد نیازجهت طرح دعوای تعدیل نفقه :

1- تصویرمصدق سند ازدواج (اجباری)

2- تصویر مصدق شناسنامه (اجباری)

3- تصویر مصدق دادنامه (اجباری)

4- به همراه داشتن کارت ملی جهت احراز هویت و کارت عابر بانک جهت پرداخت هزینه دادرسی الزامی است.

* در صورت عدم وجود مدارک اختیاری فوق می­توانید یکی از موارد ذیل را ارائه نمایید.

1- شهادت شهود و مطلعین. 2- تحقیقات محلی. 3- شماره پرونده استنادی. 4- درخواست استعلام. 5- درخواست جلب نظر کارشناس. 6- سایر دلایل و مستندات

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان است

Open chat
سلام
گروه وکلای بازرگان حلال مسائل حقوقی شماست.
اگر سوالی دارید بفرمایید؟
((همکاران ما شبانه روز به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان هستند)).