a

Facebook

Twitter

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان.
است طراحی شده توسط میهن وب سایت

8:45 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

تماس برای مشاوره رایگان

09120250912 – 09120213393

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

دعاوی مالی

خانه > خدمات حقوقی > دعاوی مالی

دعاوی مالی

دعاوی مالی

دعاوی مالی به بخش های مختلفی تقسیم بندی می شود که می توانید در ادامه این بخش ها را مطالعه نمایید:

دعاوی مالی

1- ابطال چک :

چک نوشته ای است که به موجب آن صادر کننده وجوهی را که نزد محال علیه دارد کلاً یا بعضاً مسترد یا به دیگری واگذار می‌نماید.

ادامه مطلب

2- استرداد ثمن معامله :

در مواردی که به دلیل فقدان قصد انشاي طرفين، فقدان اهليت، فقدان شرايط مربوط به مورد معامله و جهت نامشروع معامله باطل است یا به دلیل حق فسخی که به موجب توافق طرفین هنگام عقد، برای یکی یا هرطرف یا شخص ثالث وجود دارد معامله فسخ می­شود یا به علت معامله­ ي اكراهي و معامله فضولي غیر­نافذ شود دعوای استرداد ثمن معامله مطرح می­شود.

ادامه مطلب

3- استرداد لاشه چک :

اگر فرد علیه دارنده چک این ادعا را داشته باشد که چک مورد نظر خالی از دین و تعهد بوده و خوانده استحقاق دریافت وجه آن را ندارد می تواند دعوای استرداد لاشه چک را مطرح کند.

ادامه مطلب

4- الزام به تحویل ملک معوض :

معوض عقد بیع می­باشد. نخستین الزامی كه به موجب قرارداد بر عهدۀ بایع قرار می‌گیرد تحویل مبیع است. با انعقاد عقد بیع مشتری ملزم به پرداخت ثمن و مالک نیز ملزم به تحویل مبیع می­گردد.

ادامه مطلب

5- الزام خوانده به تهیه مسکن جداگانه تقسیم مال:

تهیه مسکن مستقل برای زن یکی از وظایف شوهر در زندگی مشترک است و زن می تواند از زندگی مشترک با دیگران در یک مسکن خودداری کند.

ادامه مطلب

6- تقسیم مال :

در صورت اختلاف بین مالکان یک مال مشاعی هر یک می­توانند تقاضای تقسیم مال را بنمایند. تقسیم بدین منظور انجام می ­شود که به جای سهم مشاع منتشر در مجموع، بخش معینی از مال به هر مالک داده شود تا در آن مالکیت مستقل پیدا کند.

ادامه مطلب

7- مطالبه اجرت المثل اموال :

اگر کسي از مال ديگري منتفع گردد و عين مال باقي باشد و براي مدتي که منتفع شده، بين طرفين مال اجاره­ اي معين نشده باشد، بابت اجرت منافع استيفا شده بايد به صاحب مال مزبور اجرت­ المثل بدهد، خواه استيفاي مزبور با اذن مالک یا بدون اذن او باشد.

ادامه مطلب

8- مطالبه اجور معوقه :

منظور از اجور معوقه مجموع اجاره ­بهای پرداخت نشده توسط مستأجر در خلال ایام تصرف وی به میزان معین و معلوم بین موجر و مستأجر می ­باشد

ادامه مطلب

9- مطالبه ارز خارجی :

در مبادلات بازرگانی و اقتصادی امروز، ارز به معنی پول رایج خارجی است. طبق ماده 62 قانون آیین دادرسی مدنی پول خارجی را می ­توان به عنوان خواسته در دادخواست مورد مطالبه قرار داد و در صورتی که دادگاه استحقاق خواهان را نسبت به خواسته یا قسمتی از آن احراز نماید می­بایست خوانده را به پرداخت پول خارجی که مورد درخواست خواهان بوده محکوم نماید.

ادامه مطلب

10- مطالبه ارش البکاره :

ارش، مقدار مالی است که به عنوان جبران خسارت مالی يا بدنی که در شريعت برای آن اندازه‌ای مشخص نشده به خسارت ديده پرداخت می‌گردد.

ادامه مطلب

11- مطالبه حق الوکاله به درخواست وکیل :

حق­ الوکاله دستمزدی است که وکیل در برابر کاری که برای موکل خود انجام می­دهد دریافت می­کند. میزان آن بستگی به توافق طرفین دارد.

ادامه مطلب

12- مطالبه خسارت :

یکی از آثار قرارداد اجرای آن توسط متعهد است به طوری که اگر متعهد در انجام آن تأخیر کند، یا آن را انجام ندهد، ملزم است خسارت وارد بر متعهدله را جبران کند.

ادامه مطلب

13- مطالبه دیه :

دیه مالی است که به سبب جنایات بر نفس یا عضو به مجنی علیه یا به ولی یا اولیای دم او داده می­شود. در قتل­ های خطایی، شبه عمد و جرح شبه عمد، دیه تعلق می­گیرد.

ادامه مطلب

14- مطالبه ما به التفاوت اجاره بها :

چنانچه موجر خانه ­ای را به اجاره دهد و بعد معلوم شود که تنها بخشی از خانه ملک موجر است و دیگران نیز با موجر شریک اند، مستأجر می­ تواند اجاره را با همان وضع ناخواسته نگاه دارد و به عنوان مابه­ التفاوت یا عوض، بخشی از اجاره که باطل بوده است از اجاره ­بها بکاهد.

ادامه مطلب

15- مطالبه وجه بابت :

طلب یا دین عبارت است از مالی کلّی که فرد متعهد ملزم به تأدیه آن می ­باشد. دین یا طلب ممکن است بدون سررسید یا مدت­ دار باشد.

ادامه مطلب

16- مطالبه وجه چک :

طبق ماده یک قانون صدور چک به انواع مختلفی از جمله؛ چک عادی،چک تأیید شده، چک تضمین شده و چک مسافرتی تقسیم می گردد. در صورت عدم وصول وجه چک از دو طریق، دعوی حقوقی ” مطالبه وجه چک” می توان طرح نمود.

ادامه مطلب

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان است