a

Facebook

Twitter

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان.
است طراحی شده توسط میهن وب سایت

8:45 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

تماس برای مشاوره رایگان

021-45518

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

عقود و تعهدات

خانه > خدمات حقوقی > عقود و تعهدات

عقود و تعهدات

عقود و تعهدات

دسته بندی های حقوقی در بحث عقود و تعهدات شامل موارد زیر است:

عقود و تعهدات

1- ابطال اجاره نامه :

اجاره نیز مانند هر عقد دیگری باید شرایط اساسی صحت معاملات یعنی قصد طرفین و رضای آن­ها، اهلیت طرفین، موضوع معین که مورد معامله باشد و مشروعیت جهت را دارا باشد.

ادامه مطلب

2- ابطال تقسیم نامه :

تقسیم بدین منظور انجام می­ شود که به جای سهم مشاع منتشر در مجموع، بخش معینی از مال به هر مالک داده شود تا در آن مالکیت مستقل پیدا کنند.

ادامه مطلب

3- ابطال مبایعه نامه (مالی) :

فقدان قصد معامله و عدم تنفیذ معامله فضولی یا اکراهی یا معامله شخصی که فاقد اهلیت است توسط ولی یا قیم وی، بیع باطل است.

ادامه مطلب

4- ابطال وقف نامه :

سند وقف نوشته ­ای است که واقف در مورد وقف مال خود تنظیم نموده است و در آن درباره مسائل مختلف مربوط به اداره موقوفه و چگونگی صرف عواید آن و سایر مسائل تعیین تکلیف کرده است.

ادامه مطلب

5- اثبات حق ارتفاق :

ارتفاق حقی است که به موجب آن صاحب ملکی، به اعتبار مالکیت خود، می­ تواند از ملک دیگری استفاده کند.

ادامه مطلب

6- اثبات حق انتفاع :

حق انتفاع عبارت است از حقی که به موجب آن شخص می­ تواند از مالی که عین آن ملک دیگری است و یا مالک خاصی ندارد استفاده کند.

ادامه مطلب

7- اثبات وقفیت :

اثبات وقف همانند اثبات دعاوی دیگر با ادله عمومی از قبیل اقرار واقف یا دیگران و ارائه اسناد رسمی یا عادی و اقامه شهود و غیره امکان پذیر است.

ادامه مطلب

8- اثبات وقوع بیع :

یکی از عقودی که تنها در اثر توافق خریدار و فروشنده واقع می­گردد و نیاز به عامل دیگری ندارد عقد بیع است.

ادامه مطلب

9- اعتراض به نظریه هیأت تحقیق اداره اوقاف :

از جمله وظایف شعب تحقیق اوقاف،تحقیق و رسیدگی و اعلام نظر در مورد تشخیص متولی و ناظر و موقوف علیهم موقوفات،وقفیت املاک و تشخیص موقوفات عام از خاص، تطبیق مصارف درآمد موقوفات با مفاد وقف ­نامه یا سایر اسناد مربوطه در صورت ابهام و یا بروز اختلاف و غیره است.

ادامه مطلب

10- اعلام بطلان معامله :

برای عقود و قرارداد­ها دو دسته شرایط وجود دارد، دسته اول شرایط عمومی است که در هر عقد، صرف­ نظر از نوع آن معامله باید موجود باشد والا عقد معتبر نخواهد بود. دسته دوم شرایط اختصاصی است که در عقود مختلف متفاوت می­باشد

ادامه مطلب

11- الزام به انجام تعمیرات اساسی عین مستأجره :

به موجب عقد اجاره هر یک از موجر و مستأجر تعهداتی پیدا می­کنند که یکی از تعهدات موجر انجام تعمیرات اساسی عین مستاجره است.

ادامه مطلب

12- الزام به ایفای تعهد( غیرمالی) :

عقود نه فقط متعاملين را به اجراي چيزي كه در آن تصريح شده است ملزم مي نمايد بلكه متعاملين به كليۀ نتايجي هم كه به موجب عرف و عادت يا به موجب قانون از عقد حاصل مي شود، ملزم مي باشند (ماده 220 قانون مدني) .

ادامه مطلب

13- الزام به تنظیم سند رسمی اجاره :

به موجب مقررات ناظر به روابط مالك و مستاجر به عنوان مقررات خاص، ثبت قراردادهاي اجاره علي ­الاصول اجباري نبوده و روابط استيجاري،حتي به صورت شفاهي در املاك ثبت شده هم قابليت تحقق را دارد و ناظر بر بی­ اعتباری اسناد عادي مرتبط با عقود و معاملات راجع به عين و منافع و حقوق مذكور نبوده و مي­ تواند در صورت اثبات اصالت آن و انتساب به متعهد و امضاء كنندگان آن واجد اعتبار گردد.

ادامه مطلب

14- الزام به فک رهن :

فک رهن به معنی خلاص کردن عین مرهونه از قید رهن، خواه از طریق دادن دین و خواه از طریق ابراء دائن است،یعنی به‌محض فک رهن دیگر دینی باقی نمی‌ماند.

ادامه مطلب

15- تأیید اقاله :

در اصطلاح حقوقی، اقاله یا تفاسخ عبارتست از منحل ساختن عقد با توافق و تراضی طرفین معامله.اقاله صرفاً انحلال معامله­ ای است که قبلاً منعقد شده تا از آثار ناشی از عقد در آینده جلوگیری گردد .

ادامه مطلب

16- تأیید رجوع از اذن :

در صورتی که شخصی حق رجوع از اذن را داشته باشد و شرط عدم رجوع از اذن در قرارداد نباشد یا خود شخص اذن دهنده این حق را از خود سلب نکرده باشد می تواند از اذن خود رجوع کند

ادامه مطلب

17- تأیید رجوع از هبه :

هبه عقدي است كه به موجب آن يك نفر مالي را مجاناً به شخص ديگري تمليك مي‌كند.تمليك ­كننده را واهب،‌ طرف ديگر عقد را متهب (ياموهب­ له) و مالي را كه مورد هبه است، عين موهوبه مي‌گويند.

ادامه مطلب

18- تسلیم مبیع ( تحویل مورد معامله) مال غیر منقول :

بر حسب بند 3 قانون مدنی یکی از آثار عقد بیعی که صحیحاً واقع شود، آن است که بایع را به تسلیم مبیع ملزم می­ نماید. تسلیم یعنی قرار دادن مبیع در اختیار مشتری، به گونه ای که مشتری هر نوع تصرف و یا انتفاعی را نسبت به آن به عمل آورد، اما لازم نیست مبیع عملاً در اختیار و تصرف مشتری قرار گیرد.

ادامه مطلب

19- تعدیل اجاره بها :

در اجاره­­ های محل کسب و پیشه یا تجارت زمانی که اجاره به موجب قرارداد منعقد می­ شود، طرفین با پیش بینی اوضاع اقتصادی در آن مدت، میزان اجاره ­بها را معین می­کنند.

ادامه مطلب

20- تنفیذ صلح نامه (اموال منقول) :

عقد صلح عقدی است که طبق آن، دو طرف در پیدایش یا زوال یک رابطه حقوقی توافق می ­کنند. ایجاب کننده را مصالح و قبول کننده را متصالح می­ گویند.

ادامه مطلب

21- درخواست پرداخت دیه از بیت المال:

دیه یا خون بها عبارت از مالی است که به عنوان بدل نفس یا اطراف در جرایم علیه تمامیت جسمانی اشخاص به قربانی یا اولیای دم پرداخت می­شود.

ادامه مطلب

22- درخواست صدور حکم تولیت :

متولی کسی است که اداره امور موقوفه را به عهده دارد. اگر واقف در وقف نامه یا ضمن تشکیل وقف کسی را به عنوان متولی برای اداره موقوفه تعیین کند این فرد متولی نامیده می­شود.

ادامه مطلب

23- صدور چک بلامحل :

طبق ماده یک قانون صدور چک به انواع مختلفی از جمله؛ چک عادی، چک تأیید شده، چک تضمین شده و چک مسافرتی تقسیم می­گردد. در صورت عدم وصول وجه چک می توان شکایت کیفری، تحت عنوان «صدور چک بلامحل» مطرح نمود.

ادامه مطلب

24- وقف چیست :

طبق ماده شرح ماده ۵۶ قانون مدنی : وقف عقد است، و قبول به طور مطلق چه در وقف در خاص و چه در وقف در عام شرط است پس در وقف ایجاب و قبول شرط است واقف (وقف کننده) باید رضایت خود را به هر نحوی که می تواند نشان دهد و شخصی که به او وقف شده یا توسط خودش یا توسط نماینده اش قبول شود وقف یا خاص است (مثل وقف بر اولاد ) در اینجا اولادی که به او وقف شده باید قبول کند  یا عام است که در اینجا حاکم شرع باید قبول کند

ادامه مطلب

25- عقد وکالت:

اگر بخواهیم در رابطه با وکالت صحبت کنیم باید ابتدا به چند نکته اشاره ایی داشته باشیم قبل از توضیح ذکر این مورد خالی از لطف نیست، هر زمان که عقد وکالت بین یک یا چند نفر منعقد می شود برای وکیل و موکل (شخصی که از وکیل می خواهد کار حقوقی اورا پیگیری کند) تعهداتی را به همراه خواهد داشت.

ادامه مطلب

26-عقد ضمان:

عقد ضمان:کلمه ضمان در اصطلاح فقها به معنای تعهد و بر عهده گرفتن است. و در حقوق کنونی مترادف با مسئولیت می باشد ضمان را به اعتبار منبع به دو قسمت تقسیم می نماید.

الف (ضمان قهری): یا تعهدات یا مسئولیتهایی که بدون رضای متعهد و به حکم قانون بر کسی تحمیل می شود مانند ضمان ناشی از غصب و اتلاف (بچه شیشه را بشکند).

ب (ضمان ناشی از غصب) که به طور مستقیم نتیجه توافق در ایجاد آن است یا نتیجه پیمان شکنی و تخلف تعهدات قراردادی و به 3 گروه تقسیم می شود.

ادامه مطلب

27-مزارعه و مساقات:

مزارعه نوعی عقد است آن هم عقدی لازم که نمی توان آن را برهم زد و خلاف مواردش عمل کرد که به موجب آن یک شخصی زمینی را در اختیار طرف دیگری می گذارد که در آن زمین به زراعت بپردازد و محصول را بین خودشان تقسیم کنند.

در این عقد یکی از شرایط مهم و اساسی این است. مالک زمین و طرف مقابل باید که به کشت و زرع مشغول است باید به صورت درصدی مشخص شود.

ادامه مطلب

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان است

Open chat
سلام
گروه وکلای بازرگان حلال مسائل حقوقی شماست.
اگر سوالی دارید بفرمایید؟
((همکاران ما شبانه روز به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان هستند)).