a

Facebook

Twitter

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان.
است طراحی شده توسط میهن وب سایت

8:45 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

تماس برای مشاوره رایگان

021-45518

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

مؤسسات داوری

خانه > خدمات داوری  > داوری در عمل > مؤسسات داوری

مؤسسات داوری

مؤسسات داوری

مراکز مطالعه و تبلیغ داوری

امروزه مراکز و انجمن های مختلفی به داوری توجه می کنند و کنفرانس های علمی و کتب و مجلات متعددی به داوری می پردازند: در آلمان، فرانسه، انگلیس، اسپانیا، آمریکا، سوئیس و غیره.
وظایف این مراکز متعدد است: شناساندن مزایای داوری به تجار و صنعتگران، معرفی رسیدگی قضائی از طریق داوری به آنها، مطالعه تطبیقی و معرفی حقوق کشورهای مختلف در این رابطه، در کنار این فعالیت ها، این مراکز به امر سازماندهی داوری نیز می پردازند.

مؤسسات داوری

توسعه مؤسسات داوری

اگرچه داوری Ad hoc اهمیت خود را حفظ کرده است، ولی در بسیاری موارد داوری از طریق مؤسسات داوری انجام می شود. از نظر تاریخی، مؤسسات از میانه قرن نوزدهم، ایجاد شده اند. در انگلستان، انجمن پنبه لیورپول، مثلا در 1863 یک قرار داد وضع کرده است که در آن شرط داوری پیش بینی شده است، یا بورس لندن، انجمن تجارت غله لندن، انجمن تجارت قهوه، هم همین طور است مثلا در آلمان، که بورس پنبه های بریم از سال 1871 داوری ترتیب می دهد در ایالات متحده آمریکا، انجمن های تجاری مختلف برای اعضای خود داوری پیش بینی کرده اند.

این چنین است انجمن آمریکایی تجارت دانه آمریکا(1883) یا انجمن ملی محصولات دانه پنبه(1826). مراکز داوری متعدد و مختلف، بعضی خصوصی اند و بعضی دولتی(انجمن های داوری کشور های سوسیالیستی)، بعضی داخلی(ملی) و بعضی (مانندAAA و ICC) بین المللی هستند. مراکز مزبور عمدتا در کشورهای صنعتی هستند. در پاره ای مراکز جهان سوم(سنگاپور و هنگ کنگ) هم مراکز داوری وجود دارد. این مراکز هر یک برای خود مقررات خاص پیش بینی کرده اند، که در عین حال که مقررات آنها توسط اشخاص مورد موافقت قرار می گیرد، خود این مؤسسات نیز امر داوری را به عهده می گیرند. معمولا در این مقررات علاوه بر داوری مقرراتی نیز برای میانجی گری بین طرفین پیش بینی شده است.(انجمن ایتالیایی داوری، انجمن ژاپنی داوری تجاری و غیره).

از جمله فعالیت های این انجمن ها تهیه نمونه های شرط داوری است. ضمنا بعضی از این انجمن ها اسامی اشخاصی را که می توان به عنوان داور انتخاب کرد در لیست مخصوص نگهداری می کنند. ضمنا AAA حدود 21000 نام در لیست خود دارد. این امر البته به خاطر تعدد موضوعاتی است که ممکن است به داوری ارجاع شود. مرکز بین المللی حل و فصل اختلافات راجع به سرمایه گذاری(Icsid) لیست خود را پس از مشورت با دولت های عضو کنوانسیون بانک ملی ترمیم و توسعه تهیه می کنند که هر دولت چهار نفر را می تواند معین کند. داور ها البته آزادند که داوری قبول کنند یا نکنند.

کلیه حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان است.

Open chat
سلام
گروه وکلای بازرگان حلال مسائل حقوقی شماست.
اگر سوالی دارید بفرمایید؟
((همکاران ما شبانه روز به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان هستند)).