a

Facebook

Twitter

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان.
است طراحی شده توسط میهن وب سایت

8:45 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

تماس برای مشاوره رایگان

021-45518

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

وسعت داوری

خانه > خدمات داوری  > داوری در عمل > وسعت داوری

وسعت داوری

وسعت داوری – داوری سازمانی – داوری موردی

بدون پرداختن به وضعیت داوری در تاریخ های دور، باید گفت که داوری به نحوی که اکنون عمول است به خصوص در قرن نوزدهم توسعه پیدا کرده است. اشخاص پس از بروز اختلاف، دوست، آشنا یا شخص معروف و مورد اعتمادی را انتخاب می کنند تا میان آنها قضاوت کند. داوری در آغاز بر اساس عدل و انصاف و بدون توجه به موازین حقوق موضوعه یعنی به صورت کدخدامنشی(Amiable Compsition) انجام می شد.

وسعت داوری

قوانین کشورهای اروپایی، آهسته آهسته به داوری رسمیت بخشیدند و برای تصمیمات داورها قدرت اجرایی قائل شدند؛ مثلا، قانون آیین دادرسی مدنی ایتالیا مصوب 1865 از سازش از طریق داوری صحبت می کند. در حالی که این تفکر سنتی از داوری هنوز هم وجود دارد، داوری دیگری از قرن بیستم و به خصوص از پنجاه سال پیش به این طرف پدیدار شده است که یا به صورت داوری موردی است که مطابق آن طرفین قبل یا بعد از بروز اختلاف با یکدیگر توافق می کنند که حل اختلاف خود را به داوری یک یا چند نفر واگذار کنند و یا به صورت سازمانی است، که در آن طرفین توافق می کنند حل اختلافاتشان به یک سازمان داوری(مانند دیوان داوری بین المللی اتاق بازرگانی بین المللی) واگذار گردد. این نوع داوری در کنار هم ادامه حیات می دهند.

اما کدام یک از این دو نوع داوری واقعی است؟ پروفسور آلمانی Lent معتقد است که تنها داوری نوع اول داوری واقعی است. به هر حال، به دو نوع داوری اخیر الذکر باید داوری های جدیدی را نیز اضافه کرد که در آنها هدف توافق کردن طرفین بر امکان ادامه روابط قراردادی آنها، از طریق مراجعه به قضاوت کسی است که وظیفه اش تنها تفسیر یا تکمیل یا تعدیل قرارداد است. در حال حاضر دو نوع داوری( سازمانی و موردی) دوش به دوش یکدیگر وجود دارند و از میان سه نوع داوری فوق که مهم ترین آنها هستند در مسائل بین المللی داوری سازمانی بیشتر مورد عمل است. به هر حال مؤلفین(F.E.Klien) اذعان می کنند که داوری آنچنان مهم و لازم است که اقتصاد را نمی توان بدون آن تصور نمود.

وسعت داوری

واقعیت این است که شاید حدود 95 درصد اختلافات بین المللی از طریق داوری حل و فصل می شوند. اهمیت داوری مورد قبول همه است و هرچند آمار دقیقی از میزان و تعداد داوری ها در سطح بین المللی وجود ندارد ولی طبق اطلاعات کسب شده از مراکز داوری تعداد آنها بسیار فراوان است. ماهیت اختلافات ارجاع شده به داوری نیز متفاوت است. بررسی های انجام شده نشان می دهد که عمده اختلافات به موارد زیر راجع است: بیع کالاهای صنعتی؛ قرارداد های ساخت کارخانه؛ قراردادهای مهندسی؛ قراردادهای ساخت تأسیسات عمومی؛ معاملات بازرگانی؛ قراردادهای نمایندگی؛ قراردادهای توزیع؛ مالکیت صنعتی( لیسانس، حق اختراع و علامت های تجاری)؛ تشکیل و انحلال شرکت ها و انتقال سهم الشرکه. باید تذکر داد که در خیلی موارد، طرف داوری یک دولت یا مؤسسه یا شرکت دولتی است. در یانگونه دعاوی میزان خواسته معمولا بسیار بالاست.

 کلیه حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان است.

Open chat
سلام
گروه وکلای بازرگان حلال مسائل حقوقی شماست.
اگر سوالی دارید بفرمایید؟
((همکاران ما شبانه روز به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان هستند)).