a

Facebook

Twitter

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان.
است طراحی شده توسط میهن وب سایت

8:45 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

تماس برای مشاوره

021-45518/09120213393

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

وکالت صورت معاملات فصلی

خانه > خدمات کارگروه  > کارگروه امور مالی و مالیاتی > وکالت صورت معاملات فصلی

وکالت صورت معاملات فصلی

 وکالت صورت معاملات فصلی – فهرست معاملات خرید و فروش
طبق ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مستقیم، اشخاص حقوقی و اشخاص حقیقی موضوع بندهای (الف) و (ب) ماده ۹۵ قانون یاد شده، ملزم به ارسال صورت معاملات به صورت فصلی به سازمان امور مالیاتی کشور هستند. اما فلسفه ارسال صحیح و به موقع فهرست معاملات فصلی چیست؟ یکی از عوامل مهم در ارتقای سلامت اقتصاد هر کشوری، اعتماد آحاد مردم به نظام اقتصادی و پیرو آن ترغیب افراد برای حضور فعال در فضای اقتصادی کشور خواهد بود. ارائه فهرست معاملات فصلی هم موجب نظم و انضباط مالی و شفافیت اقتصادی خواهد شد و هم رقابتی سالم و مطلوب در فعالیتهای اقتصادی ایجاد می کند که این امر از بروز فعالیتهای سودجویانه جلوگیری می کند و اعتماد و یقین جایگزین بدبینی و سلب اطمینان می گردد. همچنین دستاورد دیگر این امر اجرای بی قید و شرط عدالت درباره همه فعالان اقتصادی می باشد. شفافیتی که ارسال صورتحساب معاملات با خود به همراه دارد جامعه را در وضعیت روانی مناسبی قرار می دهد و بستر مناسبی را برای رشد اقتصاد کشور فراهم می کند. در همین راستا دست اندرکاران نظام اقتصادی راهکارهایی را برای تسهیل ارسال صورت معاملات فصلی ایجاد کرده اند. از جمله ارسال الکترونیکی فهرست معاملات که شرایط مطلوبی را در اختیار فعالان اقتصادی گذاشته است .

وکالت صورت معاملات فصلی

از این رو ارسال فهرست به صورت فصلی و در مهلت قانونی که تا یکماه پس از پایان هر فصل می باشد که یا از طریق سامانه عملیات الکترونیکی مودیان سازمان امورمالیاتی و یا به صورت حضوری و با ارائه لوح فشرده اطلاعات انجام می پذیرد. اجرایی کردن ماده (۱۶۹) مکرر به کمک فناوری های نوین موجب آسان شدن ارسال فهرست معاملات در هر ساعت از شبانه روز و با هر بُعد از مسافت، جلوگیری از هدر رفتن زمان با کاهش تردد به واحدهای مالیاتی شده است و همچنین افزایش ضریب اطمینان در ارسال فهرست معاملات خرید و فروش توسط فعال اقتصادی را نیز می توان اشاره نمود که البته این امر ناشی از عدم ارتباط اشخاص دیگر در درج مطالب می باشد، در این صورت ضریب اشتباه به صفر رسیده و متعاقباً انعکاس آن در پرونده های مالیاتی برای رسیدگی درآمد و تشخیص مالیات باعث می شود که از مطالبه مالیات مضاعف و یا درج ارقام خرید و فروش برای دیگران جلوگیری بعمل آید که این مهم نیز به کاهش مراجعه به هیاتهای حل اختلاف مالیاتی می انجامد.

وکالت صورت معاملات فصلی

اما در ارسال فهرست معاملات خرید و فروش بصورت فصلی چند نکته حائز اهمیت است که باید لحاظ شود. عدم صدور صورتحساب یا عدم درج شماره اقتصادی خود یا طرف معامله یا استفاده از شماره اقتصادی خود برای معاملات دیگران، یا استفاده از شماره اقتصادی دیگران برای معاملات خود توسط فعالان اقتصادی، مشمول جرایم غیر قابل بخشودگی خواهد شد. همچنین مؤدیانی که اطلاعات معاملات فصلی را به صورت برخط(ONLINE) یا غیربرخط (OFFLINE) یا به صورت لوح فشرده از طریق سامانه ارسال یا تحویل ادارات کل امورمالیاتی نموده اند، برای اصلاح اطلاعات باید شرح اصلاحات را با ذکر جزئیات به انضمام رسید نهایی ارسال اطلاعات طی یک نامه به اداره کل امور مالیاتی مربوطه اعلام نمایند تا اداره کل طبق مقررات نسبت به اصلاح اطلاعات اقدام نماید .

کلیه حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان است.

Open chat
سلام
گروه وکلای بازرگان حلال مسائل حقوقی شماست.
اگر سوالی دارید بفرمایید؟
((همکاران ما شبانه روز به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان هستند)).