a

Facebook

Twitter

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان.
است طراحی شده توسط میهن وب سایت

8:45 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

تماس برای مشاوره

021-45518/09120213393

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

وکالت سرقفلی

وکالت سرقفلی

وکالت سرقفلی – سرقفلی چیست؟ – مازاد سود سرقفلی

در تعریف جامع، سرقفلی را چنین بیان کرده‌اند: سرقفلی ممکن است شاخصی از تجارت باشد که شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا سود مازادی نسبت به بازده سرمایه‌گذاری به‌طور نرمال کسب نمایند.

مازاد سود یعنی سود اضافی که بیشتر از سود معمولی باشد. مفهوم سرقفلی یعنی آنچه که سبب می‌شود مشتریان بیشتری برای شرکت جلب گردد.

سرقفلی اساسا به موارد زیر بستگی دارد:

الف) حسن شهرت مالکین شرکت؛

ب) معروفیت محصولات؛

ج) اثربخشی آگهی و تبلیغات؛

د) موقعیت و جا و مکان مناسب؛

ه) انحصاری بودن محصولات؛

و) در دسترس نبودن محصولات مشابه.

سرقفلی چیست؟

سرقفلی فقط می‌تواند در امور تجاری به‌وجود آید، سرقفلی معروفیت و شهرتی است که یک فعالیت تجاری به‌کمک آن می‌تواند مشتریان زیادی را مجذوب خود نماید تا فروش را بیشتر و در نتیجه سود بیشتری را کسب نماید.

بدین‌جهت سرقفلی نقش یک دارایی را ایفا می‌کند و همانند یک دارایی شرکت، اثربخش عمل می‌نماید. سرقفلی به‌تدریج به‌دست می‌آید و غیرقابل رویت و نامحسوس می‌باشد. علی‌رغم این تفاوت‌ها، سرقفلی یک دارایی با ارزش برای موفقیت شرکت است. بعضی اوقات ممکن است یک شرکت برای سرقفلی، بیشتر از یک دارایی محسوس و قابل رویت تلاش نماید. از این‌رو، مصلحت نمی‌باشد که سرقفلی یک دارایی موهوم تلقی گردد.

بدون‌شک سرقفلی نامشهود می‌باشد، یعنی نمی‌توان آن را مشاهده و یا لمس نمود، اما در ارتباط با سوددهی شرکت با ارزش است. یک دارایی وقتی نامشهود است که بتواند ظرفیت کسب سود شرکت را افزایش دهد. در مورد شرکتی که تداوم فعالیت و موفقیتی ندارد، نمی‌توان به سرقفلی آن هیچ بها و ارزشی داد. سرقفلی فقط موقعی ایجاد می‌شود که شرکت سود فوق‌العاده‌ای کسب نماید که به آن “مازاد سود” می‌گویند.

سرقفلی

در مورد سرقفلی دو نقطه‌نظر وجود دارد:

1) زمانی‌که یک شخص حقیقی شرکتی را خریداری می‌کند، بتواند سودهایی را در آینده به‌دست آورد که ابدا با سودهای گذشته شرکت ارتباطی ندارد؛

2) سرقفلی صرفا برای توانایی کسب سود اضافی پرداخت می‌شود و برای سودهای معمولی و نرمال نمی‌باشد.

سرقفلی ارزش، شهرت و اعتبار یک شرکت است که بستگی به سودهای مورد انتظار بیشتر از سود معمولی و نرمال در آینده دارد. ارزش سرقفلی بستگی به عوامل مختلفی مانند موقعیت جا و مکان مناسب شرکت، ماهیت و نوع فعالیت تجارت، کارایی مدیران، شهرت شرکت، جذابیت خاص برای مشتریان از نظر خدمات، کیفیت بالا و مرغوبیت کالا و غیره دارد. مازاد درآمد بیشتر از سود نرمال و عادی را “مازاد سود” گویند که شاهد ملموس بودن سرقفلی است.

ضرورت ارزش‌گذاری سرقفلی

وکالت سرقفلی

کلیه حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان می باشد.

Open chat
سلام
گروه وکلای بازرگان حلال مسائل حقوقی شماست.
اگر سوالی دارید بفرمایید؟
((همکاران ما شبانه روز به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان هستند)).