a

Facebook

Twitter

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان.
است طراحی شده توسط میهن وب سایت

8:45 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

تماس برای مشاوره رایگان

09120253015; 021-45518

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

وکالت تجاوز به عنف

خانه > خدمات کارگروه  > کارگروه کیفری 1 > وکالت تجاوز به عنف

وکالت تجاوز به عنف

وکالت تجاوز به عنف – حکم تجاوز چیست؟ – تجاوز جنسی چیست؟ – جرم تجاوز – زنای به عنف

تجاوز به عنف جرمی است كه در ردیف مجازات های جنایی است. در كشورهای دیگر از لحاظ میزان مجازات به جنایت، جنحه و خلاف طبقه بندی شده اند. تجاوز به عنف در همه كشورها مجازات شدیدی دارد و به جنایت مربوط است. در قانون جمهوری اسلامی ایران در ماده ۸۲ قانون مجازات اسلامی مجازات تجاوز به عنف اعدام است.

عنف در لغت به معنی خشونت و زور است و منظور از اصطلاح تجاوز به عنف انجام نزدیكی جنسی بدون رضایت زن و با استفاده از قهر و غلبه است. البته باید توجه داشت كه اثبات بدون رضایت و خواست قربانی بودن نزدیكی جنسی برعهده قربانی است كه این موضوع مشكلاتی را در روند رسیدگی به این پرونده‌ها به وجود آورده است.

درعین‌حال باید توجه داشت كه تجاوز به عنف تنها در چهارچوب رابطه خارج از چهارچوب مشروع ازدواج اعم از دائم و موقت به رسمیت شناخته شده است؛ به عبارت دیگر تجاوز به عنف نوعی از زنا است كه همراه با عدم رضایت و خواست قربانی باشد. بنابراین توسل به خشونت جنسی در روابط میان زن و شوهر تجاوز به عنف محسوب نمی‌گردد.

تجاوز

حكم تجاوز به عنف:

فقه اسلام و قانون مجازات اسلامی، به صراحت مجازات ارتكاب چنین جرمی را مرگ و اعدام، در نظر گرفته است.

بر اساس ماده ۸۲ قانون مجازات اسلامی، حد زنای به عنف اعدام است. این ماده كه دارای چند بند است، می گوید: حد زنا در موارد زیر قتل است و فرقی بین جوان و غیر جوان و محصن و غیرمحصن نیست …. بند د – زنای به عنف و اكراه كه موجب قتل زانی اكراه كننده است.

به این ترتیب قانونگذار، مجازات سنگینی برای این جرم تعیین كرده است. اما نكته مهمی كه در مورد تجاوز به عنف مطرح می شود، موضوع اثبات زنا و از آن مهمتر اثبات این است كه آیا زنا بدون رضایت زن و با قهر و غلبه صورت گرفته است یا خیر؟ و اثبات این موضوع نیز بر عهده قربانی است. بنابراین، اگر چنانچه زنا مورد انكار مرد باشد زن باید آن را اثبات كند و در عین حال باید ثابت كند كه نزدیكی بدون رضایت وی رخ داده است.

تجاوز به عنف

 اثبات حكم تجاوز به عنف

باید متهم در نزد قاضی ۴ بار اقرار كند و اقرارهای وی در نزد پلیس ملاك رای قاضی نیست. همچنین طبق ماده ۱۲۰ قانون مجازات اسلامی یكی از شرایط اثبات زنا، علم قاضی است كه از طریق متعارف حاصل می شود، یعنی این كه قاضی می تواند با توجه به اقرارهای كسانی كه مورد تجاوز قرار گرفته اند و سایر قرائن و شواهد، جرم متهم را زنای به عنف تشخیص داده و حكم صادر كند.

ممكن است متهم ابتدا نزد قاضی اقرار ولی بعد انكار كند كه این جا قاضی می تواند با استفاده از علم خود حكم صادر كند. یكی از راه های دیگر اثبات جرم، حضور ۴ شاهد می باشد.: زمانی كه ۴ شاهد برای اثبات جرم وجود نداشته باشد، قاضی می تواند به علم خود رجوع كند.

حکم تجاوز

کلیه حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان می باشد.

Open chat
سلام
گروه وکلای بازرگان حلال مسائل حقوقی شماست.
اگر سوالی دارید بفرمایید؟
((همکاران ما شبانه روز به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان هستند)).