a

Facebook

Twitter

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان.
است طراحی شده توسط میهن وب سایت

8:45 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

تماس برای مشاوره رایگان

021-45518

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

دعوای اعسار از سوی شخص حقوقی غیرتجاری

خانه > مجموعه قوانين آيين دادرسی مدنی  > دعوای اعسار از سوی شخص حقوقی غیرتجاری

دعوای اعسار از سوی شخص حقوقی غیرتجاری

دعوای اعسار از سوی شخص حقوقی غیرتجاری

دعوای اعسار از سوی شخص حقوقی غیرتجاری

دعوای اعسار از سوی شخص حقوقی غیرتجاری

پرسش:

آیا دعوای اعسار شخص حقوقی غیر تجاری قابل استماع است؟

نظر اکثریت

هرچند عبارت «کسی» در ماده ۵۰۴ قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی و
ماده یک قانون اعسار مصوب ۱۳۱۳ ظهور در این دارد که معسر صرفا شخص حقیقی است؛ لکن با توجه
به ماده ۵۸۸ قانون تجارت که نشانگر این است که شخص حقوقی دارای کلیه حقوق و تکالیفی است
که قانون برای اشخاص حقیقی در نظر گرفته، مگر حقوق و وظایفی که بالطبيعه فقط انسان می تواند آن را
دارا شود. و اعسار از
جمله حقوقی نیست که بالطبيعه مختص به انسان باشد و علاوه بر این از ظاهر ماده
۳۷ قانون اعسار نیز که قید «اشخاص» را برای تقسیط به کار برده، چنین معنایی مستفاد می شود.

تنها استثنایی که بر عدم پذیرش دعوای اعسار وجود دارد ادعای اعسار از طرف نجار می باشد؛ بنابراین اصل
بر پذیرش دعوای اعسار است. الا ماخرج به الدليل که فقط در خصوص اشخاص تاجر و تجاری است.

نظر اقلیت

با توجه به اطلاق ماده 504 قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی،نمی توان دعوای
اعسار شخص حقوقی را پذیرفت،زیرا قانون گذار در به کاربردن الفظ قصد خاص نموده که در ماده مزبور عبارت
(کس) نشانگر عدم پذیرش دعوای اعسار از طرف شخص حقوقی است.

نظر کمیسیون نشست قضایی (1)

نظر اکثریت اعلام شده با توجه به مبانی و اسباب موجه نظر صحیح به نظر می رسد.زیرا در ماده 512 قانون
آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب طرح دعوای اعسار از ناحیه تاجر غیرقابل پذیرش اعلام گردیده است.
با این ترتیب از غیر تاجر پذیرش دعوای اعسار منعی ندارد.

جهت بهره مندی از مشاوره تخصصی ارایه شده کارشناسان حقوقی ما در این رابطه و اطلاعات بیشتر با شماره های
09120213393 و  45518-021 تماس حاصل فرمایید.

Open chat
سلام
گروه وکلای بازرگان حلال مسائل حقوقی شماست.
اگر سوالی دارید بفرمایید؟
((همکاران ما شبانه روز به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان هستند)).