a

Facebook

Twitter

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان.
است طراحی شده توسط میهن وب سایت

8:45 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

تماس برای مشاوره

09120213393

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

رعایت تشریفات قانون آیین دادرسی مدنی در تشخیص اعسار

خانه > دعاوی اعسار  > رعایت تشریفات قانون آیین دادرسی مدنی در تشخیص اعسار

رعایت تشریفات قانون آیین دادرسی مدنی در تشخیص اعسار

رعایت تشریفات قانون آیین دادرسی مدنی در تشخیص اعسار

رعایت تشریفات قانون آیین دادرسی مدنی در تشخیص اعسار

رعایت تشریفات قانون آیین دادرسی مدنی در تشخیص اعسار

پرسش:

در رسیدگی به اعلام بی بضاعت بودن خواهان در ماده ۴ قانون حمایت از خانواده آیا رعایت شرایط شکلی
قانون آیین دادرسی مدنی در مورد تشخیص
اعسار الزامی است؟

نظر اکثریت

ماده ۴ قانون حمایت از خانواده که بیان می کند:

«دادگاه هریک از طرفین را که بی بضاعت تشخیص دهد، از پرداخت هزینه دادرسی و حق کارشناسی
و حق داوری و سایر هزینه ها معاف می کند. و در صورت لزوم رأسا یا وکیل معاضتی برای او تعیین خواهد
کرد.
در صورتی که طرف بی بضاعت محکوم له شود، محكوم عليه اگر بضاعت داشته باشد به موجب رأی دادگاه
ملزم به پرداخت هزینه های مذکور و حق الوکاله وکیل معاضدتی خواهد شد. وکلا و کارشناسان مذکور مکلف
به انجام دستور دادگاه هستند.»

در تشخیص اعسار خواهان تابع تشریفات آیین دادرسی مدنی دادگاههای عمومی و انقلاب مصوب ۱۳۷۶ نبوده
و تشخیص دادگاه رسیدگی کننده لازم و کافی است.

نظر اقلیت

رسیدگی به دعوای اعسار باید با رعایت تشریفات قانونی و پس از طرح دادخواست و ارائه دلایل و شواهد کافی
صورت گیرد؛
زیرا مقررات قانون آیین دادرسی مدنی از مقررات آمره محسوب می شود. چه بسا عدم رعایت آنها ضمن اینکه
تخلف آشکار از قانون است. موجب مسئولیت انتظامی نیز شود و صرف منطوق نص ماده دلیل جهت عدم رعایت
مقررات آیین دادرسی مدنی نخواهد بود.

نظر کمیسیون نشست قضائی (۱) مدنی

ماده ۴ قانون حمایت خانواده مطابق قوانین بعدی نسخ و الغا نشده و در واقع قانون خاص و راجع به دادگاه های
اختصاصی خانواده است. و نظر به ملاک آیین نامه ماده ۳۲ قانون اصلاح پاره ای از قوانین دادگستری راجع به
اجباری بودن دخالت وکلای دادگستری در دعاوی مطروحه، دادگاه خانواده هریک از طرفین را که بی بضاعت
تشخیص دهد از پرداخت هزینه دادرسی و حق الزحمه کارشناسی و داوری و سایر هزینه ها معاف کرده و لزوما
وکیل معاضدتی برای او تعیین می کند.

لذا رعایت شرایط و آیین رسیدگی به دعوای اعسار از هزینه دادرسی وفق قانون آیین دادرسی مدنی مصوب ۱۳۷۹
ضرورت ندارد. و نظر اکثریت قضات دادگستری اسکو تأیید می شود.

جهت بهره مندی از مشاوره تخصصی ارایه شده کارشناسان حقوقی ما در این رابطه و اطلاعات بیشتر با شماره های
09120213393 و  45518-021 تماس حاصل فرمایید.

Open chat
سلام
گروه وکلای بازرگان حلال مسائل حقوقی شماست.
اگر سوالی دارید بفرمایید؟
((همکاران ما شبانه روز به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان هستند)).