a

Facebook

Twitter

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان.
است طراحی شده توسط میهن وب سایت

8:45 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

تماس برای مشاوره رایگان

09120253015; 021-45518

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

عدم رضایت به تجویز انتقال منافع و اعلام آمادگی برای پرداخت حق کسب و پیشه و تجارت و صدور حکم تخلیه

خانه > دعاوی مطالبه سرقفلی  > عدم رضایت به تجویز انتقال منافع و اعلام آمادگی برای پرداخت حق کسب و پیشه و تجارت و صدور حکم تخلیه

عدم رضایت به تجویز انتقال منافع و اعلام آمادگی برای پرداخت حق کسب و پیشه و تجارت و صدور حکم تخلیه

عدم رضایت به تجویز انتقال منافع و اعلام آمادگی برای پرداخت حق کسب و پیشه و تجارت و صدور حکم تخلیه

عدم رضایت به تجویز انتقال منافع و اعلام آمادگی برای پرداخت حق کسب و پیشه و تجارت و صدور حکم تخلیه

عدم رضایت به تجویز انتقال منافع و اعلام آمادگی برای پرداخت حق کسب و پیشه و تجارت و صدور حکم تخلیه

همان گونه که گفتیم تنها دفاع مؤجر در مقابل دعوی تجویز انتقال منافع اعلام آمادگی برای پرداخت سرقفلی
و حق کسب و پیشه مستأجر برابر نظر کارشناسی و تحویل ملک خویش است که در این مورد، شکل اعلام
آمادگی مالک به دادگاه، اعتبار و اثر آن از مسائل مهم و قابل مناقشه است که به ترتیب به بررسی آنها
می پردازیم.

1-شکل اعلام مؤجر مبنی بر پرداخت حق کسب و پیشه و تجارت

حال در صورتی که مؤجر تمایل به پرداخت حق کسب و پیشه مستاجر برابر نظر کارشناسی
داشته باشد، چگونه باید موضوع را به دادگاه اعلام کند و تصمیم دادگاه در این مورد چه خواهد بود؟

به عبارت دیگر آیا صرف اعلام مؤجر مبنی بر این که آمادگی پرداخت حق کسب و پیشه برابر نظر
کارشناس را دارد کفایت می کند؟

و اگر دادگاه با اعلام موج می بر پرداخت نسبت به صدور کارشناسی برای تقدیم حق کسب و
پیشه اقدام نماید موضوع مخالف ماده ۲ قانون آئین دادرسی مدنی نیست؟

بلا تردید رسیدگی به خواسته ی مالک با ماده ۴۷ قانون آئین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب
در امور مدنی که شروع به رسیدگی منوط به تقدیم دادخواست نموده، ممکن نیست و همچنین
پذیرش حسین درخواستی با ماده ۲قانون اخیرالذکر که مقرر می دارد:

«هيج دادگاهی نمی تواند به دعوایی رسیدگی کند مگر این که شخص یا اشخاص ذی نفع رسیدگی
به دعوی را مطابق مقررات قانونی درخواست نموده باشند» مغایر است.

بنابراین،

قانونا بایستی مالک با تقدیم دادخواست نسبت به اعلام آمادگی به پرداخت حق کسب و پیشه
مطابق نظر کارشناسی اقدام نماید، اگرچه اغلب دادگاه ها صرف اعلام آمادگی مؤجر برای پرداخت
حق کسب و پیشه را کافی می دانند.

چنان که اکثریت قضات در پاسخ به این سؤال که:

«در خصوص ماده ۱۹ قانون روابط موجر و سال ۱۳۵۶ چنانچه خواسته خواهان (مستأجر) الزام خوانده
(موجر) به تجویز انتقال منافع مورد اجاره به غیر باشد و مؤجر در دادگاه اعلام آمادگی جهت پرداخت
حق کسب و پیشه و سرقفلی مستأجر کند و کارشناسی انجام شده هم حقوق مستأجر معین شده
باشد آیا دادگاه می تواند حکم به تخلیه مغازه – مشروط به پرداخت حق مستاجر دهد
(در واقع حکم تخلیه به نفع خوانده) و آیا چنین حکم مصداق مازاد بر خواسته نیست؟»
معتقدند: «اگر مؤجر اعلام آمادگی برای پرداخت حق کسب و پیشه مستأجر کند در این صورت دادگاه
از طريق ارجاع امر به کارشناس، میزان حق کسب و پیشه مستأجر را تعیین می کند.

و سپس اقدام به صدور حکم به تخلیه مورد اجاره در قبال دریافت حق کسب و پیشه صادر می کند و
در حکم قید می کند چنانچه ظرف مدت سه ماه مؤجر حق کسب و پیشه مستأجر را پرداخت نکند
مستأجر مجاز است منافع مورد اجاره را به غیر انتقال دهد، همچنین در حكم قید می کند اگر مستأجر
ظرف مدت شش ماه از تاریخ انقضای مدت سه ماه یاد شده، منافع مورد اجاره را انتقال ندهد و در
دفترخانه تنظیم کننده سند اجاره، منافع را انتقال ندهد حکم مزبور ملغی الاثر خواهد شد.

بنابراین، صدور حکم بیش از خواسته نیست و تخلف انتظامی نیست.

2- اعتبار و اثر اعلام آمادگی مؤجر مبنی بر پرداخت حق کسب و پیشه و تجارت مستأجر

با توجه به این که خواهان دعوی تجویز انتقال منافع، مستأجر است اداره ی دعوی از لحاظ ادامه با استرداد
نیز به عهده ی اوست. بنابراین، علی رغم اعلام آمادگی مؤجر به پرداخت حق کسب و یا رونق کسب و پیشه
و تجارت همان گونه که گذشت، دست کم تا صدور حکم قطعی مبنی بر تخلیه نمی توان مستأجر را ملزم به
ادامه روند دادرسی نمود.

از این رو هر آن احتمال دارد با استرداد دعوی از سوی مستاجر اعلام آمادگی موجر مبنی بر پرداخت حق کسب
و پیشه و تجارت مطابق نظز کارشناس عقیم بماند.

جهت بهره مندی از مشاوره تخصصی ارایه شده کارشناسان حقوقی ما در این رابطه و اطلاعات بیشتر با شماره های
09120213393 و  45518-021 تماس حاصل فرمایید.

Open chat
سلام
گروه وکلای بازرگان حلال مسائل حقوقی شماست.
اگر سوالی دارید بفرمایید؟
((همکاران ما شبانه روز به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان هستند)).