a

Facebook

Twitter

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان.
است طراحی شده توسط میهن وب سایت

8:45 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

تماس برای مشاوره رایگان

09120253015; 021-45518

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

 محکومیت خوانده به پرداخت هزینه دادرسی در صورت پذیرش اعسار خوانده پرداخت هزینه دادرسی

خانه > دعاوی اعسار  >  محکومیت خوانده به پرداخت هزینه دادرسی در صورت پذیرش اعسار خوانده پرداخت هزینه دادرسی

 محکومیت خوانده به پرداخت هزینه دادرسی در صورت پذیرش اعسار خوانده پرداخت هزینه دادرسی

 محکومیت خوانده به پرداخت هزینه دادرسی در صورت پذیرش اعسار خوانده پرداخت هزینه دادرسی

 محکومیت خوانده به پرداخت هزینه دادرسی در صورت پذیرش اعسار خوانده پرداخت هزینه دادرسی

 محکومیت خوانده به پرداخت هزینه دادرسی در صورت پذیرش اعسار خوانده پرداخت هزینه دادرسی

پرسش:

در مواردی که تقاضای اعسار خواهان از پرداخت هزینه دادرسی می شود و نامبرده علاوه بر میزان خواسته،
این هزینه را نیز مطالبه می کنی می توان خوانده را به پرداخت هزینه مزبور نیز محکوم کرد؟

 نظر اکثريت

چون اعسار خواهان از پرداخت هزینه دادرسی موقتی است و با وصول محکوم به نامبرده باید نسبت به پرداخت
هزینه مزبور اقدام کند، محکومیت خوانده به پراحت این هزینه در فرض سؤال بلامانع است.

نظر اقلیت

در فرض سؤال مطالبه هزینه دادرسی صحیح نیست چون خواهان هزینه مزبور را نپرداخته است و تقاضای اعسار
از پرداخت آن کرده و دادگاه نمی تواند خواننده را به پرداخت هزینه ای که توسط خواهان پرداخت نشده، محکوم کند.

نظر کمیسیون نشست قضائی (۳) مدنی

پرداخت هزینه دادرسی تکلیف خواهان است و قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی،
در بخش اعسار از هزینه دادرسی، سخن از معافیت موقت از پرداخت این هزینه ها گفته، نه معافیت دائم و در واقع
هزینه ای که از پرداخت آن موقتا معاف شده به عنوان دین بر ذمه او قرار دارد و چنانچه در دعوای اصلی، محکوم له
واقع شود و از اعسار خارج گردد، هزینه دادرسی از او دریافت خواهد شد.

و مقررات ماده ۱۴ قانون مرقوم در مورد کیفیت پرداخت هزینه دادرسی نیز مؤید این استنباط است، در فرض سؤال،
همان طور که در نظر اقلیت امده است، خواهان نمی تواند هزینه دادرسی را
که از تادیه آن اظهار عجز کرده جزو
اقلام خواسته منظور و مورد مطالبه قرار ده؛ زیرا چیزی نپرداخته که بازپرداخت آن را تقاضا کند. و در صورت تقاضای
خواهان، صدور حکم به پرداخت وجهی که پرداخت نشده است، مبنای قانونی ندارد اما پس از تادیه هزینه دادرسی
محکوم له
می تواند آن را از محکوم علیه مورد مطالعه قرار دهد.

جهت بهره مندی از مشاوره تخصصی ارایه شده کارشناسان حقوقی ما در این رابطه و اطلاعات بیشتر با شماره های
09120213393 و  45518-021 تماس حاصل فرمایید.

Open chat
سلام
گروه وکلای بازرگان حلال مسائل حقوقی شماست.
اگر سوالی دارید بفرمایید؟
((همکاران ما شبانه روز به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان هستند)).