a

Facebook

Twitter

کلیه ی حقوق متعلق به گروه وکلای بازرگان.
است طراحی شده توسط میهن وب سایت

8:45 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

تماس برای مشاوره رایگان

09120253015; 021-45518

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

نظریه های مشورتی در باب تخلیه محل سرقفلی به جهت تغییرشغل

خانه > دعاوی سرقفلی  > نظریه های مشورتی در باب تخلیه محل سرقفلی به جهت تغییرشغل

نظریه های مشورتی در باب تخلیه محل سرقفلی به جهت تغییرشغل

نظریه های مشورتی در باب تخلیه محل سرقفلی به جهت تغییرشغل

نظریه های مشورتی در باب تخلیه محل سرقفلی به جهت تغییرشغل

نظریه های مشورتی در باب تخلیه محل سرقفلی به جهت تغییرشغل

برگشت به شغل سابق بعد از تغییر شغل

محلی را برای کسب و پیشه به مستاجر به منظور اشتغال به شغل معینی اجاره داده اند، مستاجر بعد از مدتی
قسمتی از مورد اجاره را به منظور اشتغال به شغل معینی اجاره داده و در اختیار شخص ثالثی گذاشته است،
چند ماه بعد، مستأجر مورد اجاره را از شخص مذکور باز پس گرفته و به شغل اولیه خود برگردانده است.
آیا تغییر شغل موقت برای مدت کوتاه و فقط نسبت به یک قسمت از مورد اجاره، تخلف مستأجر محسوب
می شود و موجب صدور حکم تخلیه است یا خیر؟

طبق مقررات بند (۷) مادهی ۱۴ قانون روابط موجر و مستأجر مصوب سال ۱۳۵۶ تغییر شغل به هر مدت
و نسبت به هر قسمت از مورد اجاره، موجب صدر و حکم تخلیه است. مگر این که شغل جدید مشابه شغل
قبلی باشد و تشخیص آن نیز به عهده ی دادگاه است.

نظریه مشورتی شماره ۷۱۳۶۹۷ مورخ ۱۳۷۶/۶/۲۵

اضافه نمودن شغل دیگر به شغل سابق

تأسیس شغل جدید در کنار شغل سابق در عین مستأجره چه حکمی دارد؟

تغییر شغل ولو این که مستأجر به شغل قبلی نیز اشتغال داشته باشد، تخلف محسوب شده و طبق بند (۱)
ماده ۱۴ ق.م.م. سال ۱۳۵۶ از موجبات تخلیه است مگر این که شغل جدید عرفا مسایه شغل سابق باشد
که در خصوص مورد به نظر نمی رسد برنج فروسی عرفا مشابه فرش فروشی باشد.

 حكم تغییر، شغلی که از طرف شهرداری مزاحم شناخته شده

مستأجر محل کسبی دارای شغلی است که اخیرا شهرداری آن را از مشاغل مزاحم دانسته است و
تکلیف تغییر شغل به وی شده است. موجر حق تغییر شغل نداده و با تغییر آن نیز موافق نیست.
چنانچه مستأجر ناگزیر از تغییر شغل شود، آیا تغییر شغل از موجبات تخليه است یا خیر؟

تغییر شغل طبق بند (۷) ماده ی ۱۴ قانون روابط موجر و مستأجر مصوب سال ۱۳۵۶ از موجبات تخلیه
است مگر این که شغل جدید عرفا مشابه شغل سابق باشد و لذا تغییر شغل بدون رضای موجر، به
هر کیفیتی که صورت گیرد از موجبات تخلیه خواهد بود.

در این صورت مستأجر الزاما باید شغلی را انتخاب کند که عرفا مشابه شغل فعلی بوده و از ناحیه ی
شهرداری از مشاغل مزاحم تلقی نشود.

نظریه مشورتی شماره ۷/۴۳۱۴ مورخ ۱۳۷۵/۷/۲۵ اداره حقوقی دادگستری

 

جهت بهره مندی از مشاوره تخصصی ارایه شده کارشناسان حقوقی ما در این رابطه و اطلاعات بیشتر با شماره های
09120213393 و  45518-021 تماس حاصل فرمایید.

Open chat
سلام
گروه وکلای بازرگان حلال مسائل حقوقی شماست.
اگر سوالی دارید بفرمایید؟
((همکاران ما شبانه روز به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان هستند)).